Powiat gorlicki: Pierwsze ognisko grypy ptaków w Małopolsce
2021-03-23

Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita spotkał się dziś na doraźnym posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, na którym podjęty został temat wykrycia ogniska grypy ptaków w powiecie gorlickim. To pierwsze ognisko HPAI w 2021 r. na terytorium woj. małopolskiego.

W wideokonferencji uczestniczyli m.in. wicewojewoda Ryszard Pagacz, przedstawiciel Starostwa Gorlickiego, małopolski komendant wojewódzki państwowej straży pożarnej st. bryg. Piotr Filipek, komendant wojewódzki policji w Krakowie insp. Roman Kuster i małopolski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny Jarosław Foremny.

W dwóch gospodarstwach, w których stwierdzono chorobę, zostały wdrożone procedury zwalczania przewidziane w przypadku H5N8, określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków.
Wojewoda podziękował wszystkim służbom zaangażowanym w akcję w powiecie gorlickim, gdzie wystąpiło ognisko.

- Dziękuję wszystkim służbom za możliwie szybkie i konsekwentne działanie na fermach drobiu. Wystąpienie ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków HPAI w województwie małopolskim to pierwszy przypadek z jakim mamy do czynienia. Mam nadzieję, że w naszym województwie sytuacja związana z ogniskami tzw. ptasiej grypy nie będzie się powtarzała. Jeszcze raz dziękuję za podjęte działania- mówił Łukasz Kmita.

Dziś, na miejscu ogniska grypy ptaków, działają dwa zespoły inspektorów weterynaryjnych, które wykonują przeszukania terenu w obszarze zapowietrzonym w promieniu 3 kilometrów od ogniska. Została wykonana również dezynfekcja wstępna i ostateczna kurników.


20210321_wzzk ptasia grypa620210321_wzzk ptasia grypa120210321_wzzk ptasia grypa820210321_wzzk ptasia grypa3
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj