Wojewoda gościem Tematów dnia w TVP3 Kraków
2021-03-26

Nie wykluczamy żadnego scenariusza. Będziemy obserwować sytuację epidemiczną. Wzrost jest widoczny, bo patrząc przez ostatnie trzy tygodnie mamy prawie dwukrotny przyrost hospitalizacji chorych na koronawirusa. Pewne działania podjęte wcześniej powodują, że jesteśmy przygotowani– mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita, który był gościem „Tematów dnia” w TVP3 Kraków.

Rozmowa w studio telewizji polskiej oscylowała wokół działań podejmowanych przez rząd w dobie pandemii oraz wprowadzonych od najbliższej soboty nowych obostrzeń.

- Premier Mateusz Morawiecki oczekuje, aby restrykcje, które zostały wprowadzone, zmobilizowały nas do tego, żeby wszyscy ich przestrzegali, jak wiemy z tym niestety bywa różnie. Działania Premiera są adekwatne do danej sytuacji- zaznaczył Łukasz Kmita.

Wojewoda podkreślił, że w Małopolsce jest bezpieczny bufor łóżek.

- W tym momencie w Małopolsce mamy 500 wolnych łóżek. Są one zlokalizowane na terenie powiatu gorlickiego, nowosądeckiego, tatrzańskiego i nowotarskiego. W samym Krakowie i okolicach mamy 250 łóżek wolnych m.in. dlatego, że mamy otwarte szpitale tymczasowe CUMRiK i EXPO, gdzie wczoraj ruszyliśmy z kolejnym modułem zapewniającym 28 kolejnych łóżek i w sobotę otwieramy kolejny moduł 28-łózkowy- zapewniał.

Przedstawiciel rządu w terenie podkreślił, że w przypadku rozszerzenia bazy łóżkowej w szpitalach tymczasowych nie zabraknie lekarzy i pełnego personelu medycznego.

- Mamy 375 łóżek w szpitalu EXPO i 100 łóżek uruchomionych, i właśnie dla tych 100 łóżek jest zapewniony pełny personel medyczny, są zatrudnione osoby pomagające oraz inne wspomagające służby, aby osoby, które trafiają do szpitali tymczasowych miały taki sam standard jak w zwykłym szpitalu – mówił Wojewoda Małopolski, który dodał, że jeśli będzie taka konieczność to wszystkie 375 łóżek w EXPO będzie miało obsługę w postaci lekarzy i pielęgniarek.

Wojewoda Małopolski zaapelował do wszystkich ludzi kościoła: małopolskich proboszczów i wiernych, aby Ci, w miarę możliwości, korzystali z transmisji uroczystości Wielkanocnych online. Tym bardziej, że limity w kościołach ograniczają do 1 osoby na 20 metrów kwadratowych.

Zachęcamy do obejrzenia całej rozmowy na https://krakow.tvp.pl/28540032/tematy-dnia.


20210326_tematy dnia 220210326_tematy dnia 320210326_tematy dnia
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj