Ponad 220 mln zł dla województwa małopolskiego w ramach kolejnego konkursu Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych
2021-03-31

Jeszcze więcej pieniędzy na rozwój naszego regionu! Rząd premiera Mateusza Morawieckiego rozstrzygnął kolejny nabór w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych – do jednostek samorządu terytorialnego trafi kolejna transza środków. Dzięki wsparciu będziemy mogli zrealizować planowane inwestycje, m.in. usprawnić komunikację poprzez budowę dróg, zmodernizować i doposażyć obiekty służby zdrowia, w tym szpitale, stworzyć nowe przedszkola, zmodernizować szkoły, a także umożliwić Małopolanom aktywne spędzanie czasu dzięki nowym obiektom infrastruktury sportowej, w tym basenom, boiskom, a także ścieżkom rowerowym.

Dzięki blisko 402 mln zł przyznanych w ramach pierwszego rozstrzygnięcia Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, w naszym województwie udało się już otrzymać wsparcie na budowę i rozbudowę sieci wodociągowych i kanalizacji, modernizację dróg, budowę przedszkoli, inwestycje w termomodernizację budynków oraz budowę obiektów sportowych i rekreacyjnych, a także modernizację szkół. Rządowe środki na inwestycje zmieniają oblicze naszego regionu!


- Kolejna dobra wiadomość dla Małopolan! Niespełna tydzień temu otrzymaliśmy potwierdzenie przyznania przez premiera Mateusza Morawieckiego 80 małopolskim gminom górskim blisko 300 mln zł. Teraz mamy potwierdzenie, że trafi do nas ponad 220 mln złotych na realizację 176 inwestycji. Inwestycji w rozwój lokalnej społeczności. Inwestycji w poprawę komfortu codziennego funkcjonowania. W lepsze drogi, szkoły, żłobki. Katalog zadań jest bardzo szeroki i pokazuje istotę Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Polski rząd z jednej strony patrzy całościowo na rozwój kraju, realizując duże, strategiczne inwestycje; z drugiej zaś dąży do tego, aby wspierać lokalne pomysły i projekty, które są istotne dla Mieszkańców konkretnej miejscowości czy gminy. Tak rozumiemy ideę zrównoważonego rozwoju i będziemy ją konsekwentnie realizować – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

- Cieszę się, że spore środki trafią także na rozbudowę infrastruktury szpitalnej oraz zakup sprzętu medycznego, który są tak potrzebne  w walce z epidemią – dodaje wojewoda Łukasz Kmita.

Zrównoważony rozwój – RFIL dla małych gmin i dużych miast w całej Polsce
Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to program, w ramach którego rządowe środki trafiają do gmin, powiatów i miast w całej Polsce na inwestycje bliskie ludziom. Środki przekazane przez rząd można wykorzystać m.in. na budowę żłobków, przedszkoli czy remont dróg – a także inne, niezbędne lokalnie działania.

W sumie Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych wypłaci jednostkom samorządu terytorialnego ponad 13 mld złotych:
•    6 mld zł – środki, które trafiły latem 2020 roku do wszystkich gmin i powiatów w całej Polsce
•    4,35 mld zł – środki przyznane jednostkom samorządu terytorialnego w ramach konkursu w grudniu 2020 roku
•    1,65 mld zł – środki przyznawane jednostkom samorządu terytorialnego w ramach drugiego konkursu – przyznane właśnie teraz
•    1 mld zł – skierowany do gmin górskich z przeznaczeniem na zakupy inwestycyjne lub inwestycje w ogólnodostępną infrastrukturę turystyczną oraz w infrastrukturę komunalną związaną z usługami turystycznymi (nabór wniosków zakończył się 12 lutego 2021 r.)

Jakie działania zostaną zrealizowane w naszym regionie?
Kolejny zastrzyk pieniędzy z budżetu państwa w wysokości 220 071 871,88 zł, przyznany w II konkursie RFIL, pozwoli zrealizować w Małopolsce ważne lokalne inwestycje.

Rządowe środki z I konkursu ofert trafiły już do małopolskich samorządów na inwestycje takie jak:
•    przebudowa pomieszczeń Oddziału Dziecięcego i Oddziału Chirurgii Dziecięcej w Szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasza,
•    zakup tomografu dla Szpitala Powiatowego w Brzesku,
•    rozbudowa Szkoły Podstawowej w Filipowicach wraz z przebudową boiska wielofunkcyjnego oraz rozbudowa Szkoły Podstawowej w Zalasie wraz z budową obiektów sportu i rekreacji (gmina Krzeszowice),
•    nowy system monitoringu miejskiego wraz ze stworzeniem centrum nadzoru w Wadowicach,
•    wykonanie termomodernizacji budynku Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Krościenku nad Dunajcem,
•    prace związane z budową obwodnicy Koszyc,
•    budowa sieci wodociągowej oraz zbiornika wody czystej w miejscowości Rajbrot w gminie Lipnica Murowana,
•    budowa 122 przydomowych oczyszczalni ścieków w gminie Bystra Sidzina.
•    przekształcenie historycznego centrum Krynicy-Zdroju w nowoczesną przestrzeń publiczną,
•    budowę Gminnego Ośrodka Kultury z Biblioteką Publiczną w gminie Grybów.

Niebawem dzięki II konkursowi w realizacji będą również m.in.:
•    budowa nowej szkoły podstawowej w miejscowości Łąkta Górna w gminie Żegocina,
•    przebudowa mostu na rzece Wiśle w ciągu DW nr 781 w miejscowości Jankowice w gminie Babice,
•    budowa nowego budynku remizy strażackiej w Ispini w gminie Drwinia,
•    budowa miasteczka rowerowego, skateparku oraz toru rowerowego w miejscowości Igołomia w gminie Igołomia-Wawrzeńczyce,
•    budowa budynku Centrum Aktywizacji Społecznej w Gminie Łabowa,
•    kompleksowa termomodernizacja budynku Urzędu Miejskiego w Grybowie,
•    budowa Centrum Kultury w Nawojowej,
•    budowa żłobka w gminie Czarny Dunajec,
•    budowa hali sportowej wraz z wyposażeniem przy Szkole Podstawowej nr 1 w Męcinie,
•    modernizacja kompleksu skoczni narciarskich HS16 i HS 30 w Chochołowie.

Chcesz sprawdzić, jakie dofinansowanie otrzymała konkretna gmina? Skorzystaj z wyszukiwarki!

Więcej informacji na temat programu RFIL możesz znaleźć tutaj.

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych – impuls inwestycyjny dla samorządów w czasie pandemii
RFIL to program bezzwrotnego wsparcia dla samorządów, których przychody zostały uszczuplone przez pandemię. Pieniądze pochodzą z funduszu COVID-19. To także ogromny impuls inwestycyjny dla regionów.

Zainteresowanie programem jest bardzo duże. Do tej pory w ramach wszystkich naborów prowadzonych w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych gminy złożyły łącznie 21 370 wniosków. Program w równym stopniu wspiera zarówno duże miasta, jak i najmniejsze miejscowości. Jednym z celów wsparcia jest zapewnienie zrównoważonego rozwoju. Pieniądze z RFIL trafiły np. do Łodzi, Warszawy, Krakowa czy Poznania, ale też niewielkich miejscowości – nierzadko do tych gmin, które były niedoinwestowane w poprzednich latach.

RFIL to wsparcie nie tylko dla samorządów, ale też firm, które realizują inwestycje oraz samych mieszkańców – użytkowników nowych dróg, parków czy osób korzystających z obiektów turystyczno-rekreacyjnych.


Wyniki II konkursu w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych – lista zadań dofinansowanych w województwie małopolskim


RFIL 03 Małopolska BRFIL 01 Polska
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj