Wsparcie dla pacjentów po przebyciu COVID-19
2021-04-15

Wymagająca walka, jaką toczymy od ponad roku z epidemią, stawia przed nami różne wyzwania. Z każdym dniem jesteśmy jednak bogatsi o wiedzę dotyczącą specyfiki choroby, jaką jest COVID-19. Dzisiaj wiemy już między innymi, że troska o pacjenta zarażonego wirusem Sars-CoV-2 nie kończy się w chwili jego wyzdrowienia. Dlatego w coraz szerszym zakresie udostępniane są oddziały rehabilitacji pocovidowej. Jeden z nich funkcjonuje w Rabce-Zdroju.

To właśnie w Śląskim Centrum Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowym im. dr. A. Szebesty w Rabce Zdroju oddane zostały dzisiaj dla pacjentów dwie nowe pracownie. W uroczystym otwarciu uczestniczył wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Obecni byli także senator Bogdan Pęk, wicemarszałek województwa śląskiego Izabela Domogała, burmistrz Rabki-Zdroju Leszek Świder.

- Są takie obszary jak służba zdrowia, która nas wszystkich łączy. Łączy nas wspólna troska i dbałość o to, żeby ten trudny czas epidemii razem przezwyciężyć. Jest rzeczą niezwykłą, że samorząd województwa śląskiego zdecydował się wesprzeć swoją jednostkę znajdującą się na terenie Małopolski. Ze strony rządowej jest konkretna oferta dla pacjentów postcovidowych. Zapewne będzie jeszcze ona ewoluować. Widać jednak już teraz, że ten efekt synergii przynosi wymierne wsparcie dla tych, którzy zmierzyli się z COVID-19. Wspólnie razem budujemy postpandemiczny poziom bezpieczeństwa dla mieszkańców naszego województwa, a także dla kuracjuszy z chociażby województwa śląskiego, którzy będą w tym ośrodku odzyskiwali swoje siły po walce stoczonej z wirusem – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Oddane dzisiaj do użytku pracownie balneoterapii i kinezyterapii zostały wyposażone w nowoczesny sprzęt. Znalazły się tu między innymi trzy łóżka do suchych kąpieli kwasowęglowych-Carbobed, a także 8-stanowiskowy atlas do ćwiczeń oporowych, rower poziomy, bieżnia czy orbitreki. Środki na wyposażenie i adaptację pracowni pochodzą z budżetu województwa śląskiego.

Przypomnijmy, zgodnie z poleceniem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował kompleksowy program rehabilitacji dla pacjentów, którzy chorowali na COVID-19. Rehabilitacja potrwa od 2 do 6 tygodni. Każdy z pacjentów będzie w tym czasie objęty opieką lekarską, pielęgniarską, a także wsparciem psychologicznym. Świadczenia rehabilitacyjne będą realizowane na podstawie skierowania. Do programu będzie można dołączyć do 12 miesięcy po zakończeniu leczenia związanego z COVID-19. Każdy z pacjentów będzie mógł liczyć na minimum 96 zabiegów fizjoterapeutycznych według indywidualnych wskazań. Wśród możliwych zabiegów znajdują się m.in.: leczenie dietetyczne, kinezyterapia, drenaże ułożeniowe, balneoterapia, masaże, hydroterapia, inhalacje indywidualne, okołotężniowe, nadmorskie lub subterraneoterapia.

Koszty rehabilitacji pokryje NFZ, który przeznaczy blisko 200 zł za każdy osobodzień rehabilitacji.

Wsparcie dla pacjentów po przebyciu COVID-19, Rabka Zdrój Wsparcie dla pacjentów po przebyciu COVID-19, Rabka Zdrój Wsparcie dla pacjentów po przebyciu COVID-19, Rabka Zdrój Wsparcie dla pacjentów po przebyciu COVID-19, Rabka Zdrój Wsparcie dla pacjentów po przebyciu COVID-19, Rabka Zdrój Wsparcie dla pacjentów po przebyciu COVID-19, Rabka Zdrój Wsparcie dla pacjentów po przebyciu COVID-19, Rabka Zdrój Wsparcie dla pacjentów po przebyciu COVID-19, Rabka Zdrój Wsparcie dla pacjentów po przebyciu COVID-19, Rabka Zdrój Wsparcie dla pacjentów po przebyciu COVID-19, Rabka Zdrój Wsparcie dla pacjentów po przebyciu COVID-19, Rabka Zdrój Wsparcie dla pacjentów po przebyciu COVID-19, Rabka Zdrój DSC_17392222
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj