Małopolska będzie bezpieczna. Wojewoda Łukasz Kmita w Radiu Kraków
2021-04-19

Bieżąca sytuacja epidemiczna oraz uruchamianie Punktów Szczepień Powszechnych w Małopolsce – to główne tematy, które poruszał w porannej rozmowie w Radiu Kraków z wojewodą małopolskim Łukaszem Kmitą redaktor Jacek Bańka.

Dzisiaj rozpoczyna działalność pilotażowy Punkt Szczepień Powszechnych w Olkuszu. W Małopolsce ruszą co najmniej 43 punkty, które będą szczepiły dziennie łącznie ponad 20 tysięcy Małopolan.

- Jest to pilotaż. Liczymy się z tym, że na początku liczba szczepień może być nieco mniejsza. Mieszkańcy dostali informację w czwartek lub w piątek, że mogą się szczepić. Punkt w Olkuszu ma wolne miejsca nawet w tym tygodniu. Przyspieszymy szczepienia. Małopolska będzie bezpieczna. Premier wczoraj przekazał ważne informacje. Nawet 27 milionów szczepionek trafi do końca czerwca do Polski. Takie są deklaracje producentów szczepionek – mówił wojewoda Łukasz Kmita.

- Małopolska ma bardzo dużo punktów szczepień. Mamy ich ponad 550. (…) Apeluję do Małopolan i Polaków. Jest możliwość zaszczepienia się, jest to konieczne. Od kilku dni jest uspokojenie przy obłożeniu łóżek w szpitalach w Małopolsce. W ciągu 9 dni spadek zajętości łóżek to aż 300. W szpitalach tymczasowych jest o 25% mniej pacjentów niż 10 dni temu. Musimy być jednak czujni. Wirus jest podstępny. Dla wielu osób kończy się śmiercią. Szczepionki to jedyne lekarstwo – dodał wojewoda.

Jak zwrócił uwagę Łukasz Kmita, zauważalna jest powolna stabilizacja sytuacji epidemicznej, choć oczywiście droga przed nami jeszcze daleka.

- Tendencja się utrzymuje od okresu poświątecznego. Dziękuję Małopolanom, że ograniczyli mobilność. To przynosi skutki. Baliśmy się tego okresu, że wystrzelimy do 4000 codziennych nowych przypadków. Odpowiedzialność Małopolan sprawiła, że tak wysokich danych nie było. To uspokaja. Możemy myśleć o szybkim szczepieniu i tym, żeby za jakiś czas odmrażać łóżka szpitalne. Jesteśmy przygotowani w kilku placówkach. Między innymi w Proszowicach, o co prosił dyrektor. Rozmawiałem wczoraj z ministrem zdrowia o sytuacji w Małopolsce. Minister mówił, że warto, żeby w Krakowie został do końca roku szpital tymczasowy. Zapewniłem, że Szpital Uniwersytecki wyraził taką wolę. Pewnie CUMRiK będzie z nami do końca roku, jakby epidemia wróciła lub wirus zmutował. Od soboty ograniczyliśmy liczbę łóżek w szpitalu tymczasowym o 56. Teraz mamy w szpitalu 78 pacjentów i 244 łóżka dostępne. To duży bufor. W Małopolsce mamy około 1000 wolnych łóżek covidowych. Mam nadzieję, że ta tendencja będzie się utrzymywała – mówił wojewoda małopolski.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji w Radiu Kraków

Zapraszamy także do obejrzenia piątkowego programu „Tematy dnia” w TVP3 Kraków z udziałem wojewody małopolskiego Łukasza Kmity

20210215_Wojewoda w RadioKraków
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj