Z ministrem rolnictwa i rozwoju wsi o ptasiej grypie
2021-04-19

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita wraz z wicewojewodami Józefem Leśniakiem i Ryszardem Pagaczem wzięli udział w posiedzeniu Grupy Zadaniowej ds. Grypy Ptaków. Spotkanie odbyło się w formule wideokonferencji i uczestniczył w nim minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda oraz wojewodowie z całego kraju.

- Wszystkie służby wojewody działają sprawnie i planowo, na bieżąco monitorując sytuację w naszym województwie. W Małopolsce stwierdzono kilka ognisk ptasiej grypy, ale dzięki sprawnemu działaniu lekarzy weterynarii sytuacja została opanowana. Liczę, że dzięki mądrości hodowców, którzy ograniczyli obrót drobiem, szybko uporamy się z ptasią grypą w województwie małopolskim - mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

W 2021 roku w Małopolsce stwierdzono 12 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N8 na terenie trzech powiatów: gorlickiego, nowosądeckiego i limanowskiego. Wśród wykrytych ognisk trzy stwierdzono na fermach komercyjnych drobiu.

Ogniska te obejmowały 46 632 sztuki drobiu różnych gatunków, w tym: 33 472 sztuki kur, 2 015 sztuk kaczek, 11 142 sztuki indyków, trzy sztuki perliczek. Wszystkie zwierzęta w ogniskach zostały zabite oraz poddane utylizacji.

Wyznaczono obszary zapowietrzone i zagrożone wokół ognisk, przeprowadzono także perlustracje gospodarstw oraz kontrole wszystkich ferm komercyjnych drobiu. Ponadto zorganizowano poszukiwania padłych ptaków wokół ognisk oraz kontrole targowisk, na których sprzedawany był drób.

W ramach zwalczania wysoce zjadliwej ptasiej grypy HPAI Wojewoda Małopolski, na podstawie art. 46 ust. 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, wydał do 19 kwietnia 2021 r. ogółem pięć rozporządzeń, które zawierają nakazy i zakazy obowiązujące na obszarach zagrożonych i zapowietrzonych oraz wskazują jednostki odpowiedzialne za realizację nałożonych zadań.

DSC_1739, ptasia grypaDSC_1757, ptasia grypaDSC_1732, ptasia grypaDSC_1726, ptasia grypaDSC_1747, ptasia grypa
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj