Kraków: Numer 998 przełączony do CPR
2021-04-20

Numer alarmowy 998, pod którym do tej pory połączyć się można było ze Strażą Pożarną, od dziś mieszkańców Krakowa kieruje do Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Wkrótce zmiana obejmie całą Małopolskę.

- O godz. 10:28 operator telekomunikacyjny potwierdził dokonanie przekierowania ruchu do CPR. Od dzisiaj mieszkańcy Krakowa i 17 okolicznych gmin dzwoniąc pod numer 998, skontaktują się z operatorem numeru alarmowego 112. To działanie znacząco usprawni procedury zgłoszeniowe. Wszystko odbywa się zgodnie z harmonogramem - mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Co to oznacza?

Każdorazowo przed rozpoczęciem przejęcia obsługi numeru alarmowego 998 operator telekomunikacyjny kontaktuje się z kierownikiem CPR i informuje go o rozpoczęciu prac. Po pozytywnym przełączeniu operator telekomunikacyjny potwierdza zwrotnie poprawne przekierowanie.

Ponadto utrzymywany jest stały kontakt z Komendą Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie. Wzajemnie przekazywane są informacje dotyczące wdrożenia i uruchomienia przejęcia numeru alarmowego 998 z terenu województwa małopolskiego przez Centrum Powiadamiania Ratunkowego.

Nie tylko Kraków

Zmiany, które rozpoczęły się w Krakowie, wkrótce obejmą całą Małopolskę. Do 27 kwietnia nowa zasada będzie funkcjonowała na terenie naszego całego województwa.

W 2018 roku analogiczny proces został przeprowadzony w odniesieniu do numeru 997.

998=112998_20.04.2021
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj