Tlen - lek na wagę złota. Będzie kolejna inwestycja w Szpitalu w Chrzanowie
2021-04-27

Tlen medyczny – lek, którego zużycie podczas pandemii zwiększyło się w szpitalach wielokrotnie. Całkiem niedawno padł dobowy rekord jego zużycia. 63 tony – wartość niewyobrażalna i wcześniej nienotowana. Kryje się za nią nieprzerwana i pełna zaangażowania praca wszystkich, którzy uczestniczą w łańcuchu dostaw tlenu do szpitali, a później w podawaniu tego nieocenionego leku chorym na COVID-19 i monitorowaniu jego zużycia. W tej swoistej sztafecie – w tej walce o oddech – każdy element jest istotny. Sprawność i wydajność szpitalnych instalacji tlenowych okazuje się kluczowa. Dlatego też polski rząd przeznacza kolejne środki na ich rozbudowę.

Szpital Powiatowy w Chrzanowie to placówka, która odgrywa ogromną rolę pod kątem zabezpieczenia mieszkańców Małopolski Zachodniej w walce z epidemią. Nie bez znaczenia jest sąsiedztwo powiatu chrzanowskiego ze Śląskim. Dlatego podczas trzeciej fali epidemii placówka ta przyjmowała także pacjentów z województwa śląskiego. O zaangażowaniu Szpitala w walce z COVID-19 oraz planowanych kolejnych inwestycjach w zakresie rozbudowy instalacji tlenowej mówili dziś na briefingu prasowym poseł Krzysztof Kozik, wojewoda małopolski Łukasz Kmita oraz dyrektor placówki Artur Baranowski. Obecni byli również starosta chrzanowski Andrzej Uryga oraz dyrektor Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu Edward Piechulek.

- W 2020 roku kierownictwo Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji zdecydowało o przeznaczeniu 54 mln zł na budowę lub rozbudowę instalacji tlenowych. To była strategiczna decyzja. Pozwoliła na swego rodzaju dozbrojenie szpitali przed III falą epidemii. Gdyby nie poczynione inwestycje, zapewne nie udałoby się nam prowadzić tlenoterapii na tak szeroką skalę. Z tej kwoty do naszego województwa trafiło 4,7 mln zł. Podjąłem decyzję, aby środki te otrzymało 15 szpitali uczestniczących w działaniach związanych z COVID-19. Te inwestycje zwróciły się w 100% – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

- Polski rząd nie ustaje w działaniach, aby bezpiecznie prowadzić nasz kraj przez epidemię. Dlatego też Ministerstwo Zdrowia przekazuje kolejne środki na inwestycje tlenowe w szpitalach. Do Szpitala Powiatowego w Chrzanowie tym razem trafi kwota 720 tys. zł. Pozwoli ona na dalsze poszerzenie potencjału placówki w zakresie prowadzenia tlenoterapii. Jak w soczewce, skupia się tu idea przekazywanych środków. Z pierwszej puli Szpital Powiatowy w Chrzanowie otrzymał 660 tys. zł dotacji. Dzięki tym środkom zakupił, posadowił oraz uruchomił zbiornik o pojemności 21 ton ciekłego tlenu. W ten sposób pojemność dwóch znajdujących się tam zbiorników wzrosła do 28 ton ciekłego tlenu. Teraz chrzanowski Szpital przeprowadzi rozbudowę wewnętrznej instalacji tlenowej szpitala, co poprawi wydajność i możliwość przepływów tlenu wewnątrz budynków szpitala. To przykład dwuetapowej i kompleksowej inwestycji w bezpieczeństwo Mieszkańców – podkreśla wojewoda Łukasz Kmita.

- Trzecia fala zaczyna przemijać. Chciałbym podziękować przede wszystkim służbie zdrowia. Widzimy efekty pracy jej pracowników oraz szczepień. Chciałbym podziękować też samorządowi za wspieranie Szpitala. Rząd Zjednoczonej Prawicy przekazuje finanse, które przełożą się na lepszy poziom usług medycznych świadczonych dla naszych pacjentów, dla naszych Mieszkańców. W mieniu wszystkich Mieszkańców ziemi chrzanowskiej serdecznie dziękuję za te działania – mówi poseł Krzysztof Kozik.

Szpital w najtrudniejszym momencie zużywał nawet 5,2 t na dobę, osiągając niemal swą maksymalną wydajność. Zwiększenie średnic rur dostarczających tlen medyczny pozwoli nawet dwukrotnie zwiększyć przepływy, co również przełoży się na zwiększenie jednoczesnej tlenoterapii osób chorych. W momencie największego obciążenia instalacji z tlenoterapii korzystało tam jednocześnie ponad 170 osób.

- Ta współpraca, o której mówił Pan Wojewoda, jest oparta na różnych relacjach. Mówi ona tyle: wszystkie ręce są na pokładzie. Te sygnały wsparcia wysyłane przez rząd są przez nas przyjmowane z uznaniem i otwartością. Kiedyś pandemia się skończy. Już widać ten horyzont. Ale ten trudny okres pokazuje, że taka współpraca jest niezbędna i przynosi efekty – podkreśla starosta chrzanowski Andrzej Uryga.

- W imieniu Szpitala serdecznie dziękuję za wsparcie – nie pierwsze i, mam nadzieję, nie ostatnie. Dostaliśmy dofinansowanie na zbiornik, który zapewnił bezpieczeństwo tlenowe, natomiast rozbudowa instalacji tlenowej pozwoli to bezpieczeństwo umocnić. Będziemy bardzo dobrze przygotowani tlenowo. Powstanie tu m.in. 300 nowych gniazd tlenowych. Dotychczas mieliśmy ich 420 - dodaje dyrektor Szpitala w Chrzanowie Artur Baranowski.

- Od Wojewody Małopolskiego otrzymaliśmy środki finansowe na instalacje tlenowe, instalacje wewnętrzne i zewnętrzne oraz na zbiorniki, za co jesteśmy wdzięczni. Jesteśmy prawie w połowie tych inwestycji, niemniej już teraz wiemy, jaka to jest potrzebna inwestycja, bo wiemy, jak sprawdziła się podczas trzeciej fali epidemii. 5 ton dziennego zużycia tlenu w takim szpitalu jak ten w Oświęcimiu to fakt. Prawie 80 proc. z naszych pacjentów, których jest ok. stu, wymaga tlenoterapii, a tlen jest, niestety, droższy niż najlepsze lekarstwo, które możemy sobie wymyślić. Inwestycje wspierane przez rząd są ratunkiem dla ludzi – to nie podlega żadnej dyskusji – podsumowuje dyrektor Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu Edward Piechulek.

Do Wojewody Małopolskiego o pozytywną rekomendację w zakresie pozyskania środków z Ministerstwa Zdrowia na rozbudowę instalacji tlenowych wystąpiło dotychczas 14 szpitali (oprócz Szpitala w Chrzanowie, który wniosek złożył jako pierwszy). Wszystkie taką rekomendację otrzymały. Wnioski opiewają na kwotę łącznie ok. 6,3 mln zł.

Każda rozbudowa wewnętrznej instalacji tlenowej będzie miała bezpośredni wpływ na możliwość jednoczesnej tlenoterapii w szpitalu. Są to zatem inwestycje wprost przekładające się na nasze możliwości obronne w walce z COVID-19.

Szpital Powiatowy w Chrzanowie otrzymał również sprzęt medyczny z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Tylko w 2021 r. za pośrednictwem Wojewody Małopolskiego do placówki trafiły następujace urządzenia:

- kardiomonitory – 18 sztuk,

- respiratory – cztery sztuki,

- pompy infuzyjne – 98 sztuk,

- stojaki medyczne do pomp – 13 sztuk,

- cztery zestawy do tlenoterapii wysokoprzepływowej.

Dodatkowo Szpitalowi przyznaliśmy dwa aparaty do terapii nerkozastępczej, które zostaną przekazane w najbliższym czasie.


Tlen – lek na wagę złota. Będzie kolejna inwestycja w Szpitalu w ChrzanowieTlen – lek na wagę złota. Będzie kolejna inwestycja w Szpitalu w ChrzanowieTlen – lek na wagę złota. Będzie kolejna inwestycja w Szpitalu w ChrzanowieTlen – lek na wagę złota. Będzie kolejna inwestycja w Szpitalu w ChrzanowieTlen – lek na wagę złota. Będzie kolejna inwestycja w Szpitalu w ChrzanowieTlen – lek na wagę złota. Będzie kolejna inwestycja w Szpitalu w ChrzanowieTlen – lek na wagę złota. Będzie kolejna inwestycja w Szpitalu w Chrzanowie
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj