Nowe środki z UE dla Małopolski w zasięgu ręki! Do Polski trafi rekordowe 770 mld zł!
2021-04-28

Dzięki sukcesowi negocjacyjnemu premiera Mateusza Morawieckiego w 2020 r. Polska może otrzymać największe w historii Unii Europejskiej środki finansowe – ok. 770 mld zł. Z pieniędzy tych będzie mogła skorzystać także Małopolska. Środki chcemy przeznaczyć m.in. na dalszy rozwój infrastruktury, projekty proekologiczne oraz wsparcie dla placówek medycznych z naszego regionu. Dzięki unijnym funduszom w naszym województwie udało się do tej pory zrealizować m.in. przebudowę dróg, zwiększając dostępność strefy aktywności gospodarczej i turystycznej w Myślenicach, utworzyć żłobki w Bochni i Olkuszu, a także wdrożyć programy zachęcające Małopolan do badań profilaktycznych.

Dzisiaj przed Szpitalem Uniwersyteckim w Krakowie odbył się briefing prasowy dotyczący Krajowego Planu Odbudowy. W briefingu uczestniczyli: poseł Urszula Rusecka, wojewoda małopolski Łukasz Kmita, wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka oraz wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa Michał Drewnicki.

Z wielką radością przyjęliśmy w ubiegłym roku informację, że dla naszego kraju Pan Premier wywalczył najwyższe w historii Unii Europejskiej środki finansowe, czyli około 770 mld zł. Cieszę się tym bardziej, że dla Małopolski oznacza to wsparcie w szacunkowej wysokości blisko 70 mld zł – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

O tym, czy 770 mld zł trafi do Polski – w tym do naszego województwa – zdecyduje polski parlament. Do tej pory na przestrzeni lat uchwalanie ustaw dotyczących zasobów własnych odbywało się zawsze niemal jednomyślnie. Kwestie unijnych pieniędzy dla Polski były wyjęte z bieżącego sporu politycznego. Miejmy nadzieję, że będzie tak i tym razem!

Stają przed nami szerokie możliwości. Każdy małopolski powiat, każda małopolska gmina będzie mogła realizować za ich pomocą swoje ważne lokalnie, ale także istotne z punktu widzenia całego województwa projekty. Dlatego głęboko wierzę, że wszyscy parlamentarzyści z Małopolski staną po stronie potrzeb naszego województwa, a swoją jednomyślnością umożliwią uchwalenie ustawy dotyczącej zasobów własnych, otwierając bramy do wykorzystania tych niesamowitych funduszy – tłumaczy wojewoda.

To bardzo ważne, bo dzięki środkom możemy inwestować m.in. w rozwój rolnictwa infrastrukturę, cyfryzację, środowisko, edukację, zdrowie i nowe miejsca pracy. Co to oznacza w praktyce? Chodzi np. o termomodernizację szkół, nowe autobusy i tramwaje, obwodnice i ścieżki rowerowe, place zabaw, więcej miejsc w żłobkach, działania na rzecz czystego powietrza, dopłaty bezpośrednie dla rolników czy rozwój sektora przetwórczego.

Środki wynegocjowane przez Pana Premiera Mateusza Morawieckiego mają posłużyć rozbudowie gospodarki i ochronie przedsiębiorców. To stawianie na zieloną mobilność i cyfryzację. To także nowa jakość i efektywność w służbie zdrowia. Jesteśmy przed Szpitalem Uniwersyteckim w Krakowie, który powstał dzięki środkom unijnym – tłumaczy poseł Urszula Rusecka.

Chciałabym zaapelować do parlamentarzystów, abyśmy wspólnie, ponad podziałami, zagłosowali za Funduszem Odbudowy, ponieważ to są środki przeznaczone nie na szczególne partie, ale środki, które trafią do budżetów firm i instytucji po to, żeby w naszym kraju żyło się lepiej – zwraca uwagę Urszula Rusecka.

Do parlamentarzystów zwrócił się także wicemarszałek.

– Apeluję, aby wszyscy stworzyli jeden łańcuch, w którym nie ma słabych ogniw, tak aby Małopolska mogła realizować inwestycje i rozwijać infrastrukturę drogową – mówi Łukasz Smółka.

W skali roku Kraków otrzymywał do tej pory ok. 200 - 300 mln zł ze środków unijnych. Natomiast teraz, jako że Pan Premier Mateusz Morawiecki wynegocjował rekordowy budżet, jaki wpłynie do Polski, spodziewamy się, że te kwoty będą większe – przewiduje radny Michał Drewnicki. 

Korzyści dla obywateli – zobacz, co już udało się zrobić dla naszego regionu

Środki z UE są impulsem rozwojowym dla wszystkich regionów w Polsce. Do naszego województwa trafiło już 56 478 933 861,60 zł.

Korzyści ze środków europejskich są bardzo realne. Pieniądze przeznaczamy na budowę dróg i autostrad, modernizację kolei, rozbudowę infrastruktury ochrony środowiska i energetycznej, dopłaty bezpośrednie dla rolników, wsparcie dla parków technologicznych i laboratoriów naukowych, rozwój infrastruktury społecznej, służby zdrowia, szkół, ośrodków naukowych i uczelni oraz kultury, sportu, rekreacji i turystyki.

Dzięki środkom już teraz udało się zrealizować potrzebne nam inwestycje i projekty. Wśród nich są olbrzymie przedsięwzięcia, jak chociażby wyposażenie najnowocześniejszego szpitala w Polsce, który znajduje się w Krakowie-Prokocimiu, a które było możliwe dzięki blisko 250 mln zł pochodzącym właśnie z funduszy europejskich. Blisko 9 mln zł wsparcia otrzymał natomiast Podhalański Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Nowym Targu. Szpital przeznaczył je na utworzenie Oddziału Kardiologii oraz Oddziału Rehabilitacji Kardiologicznej Dziennej. Wśród największych inwestycji są także zadania infrastrukturalne takie jak np. budowa łącznicy kolejowej Kraków Zabłocie – Kraków Krzemionki. Na ten cel przeznaczono ze środków unijnych ponad 190 mln zł. Zbliżone wsparcie w wysokości ponad 175 mln zł wykorzystano na zakup 13 elektrycznych pociągów, które zostaną przekazane Operatorom Koleje Małopolskie oraz POLREGIO na przełomie 2021 i 2022 r. Również budowa drogi ekspresowej S7 na odcinku Lubień-Rabka stała się faktem dzięki wsparciu finansowemu w wysokości ponad 1,3 mld zł. Mamy także już 7 obwodnic miast w Małopolsce z 13, które uzyskały wsparcie unijne w wysokości blisko 417 mln zł. Zakończyły się już projekty m.in. w Oświęcimiu, Babicach, Skale. Trwają prace w Zatorze, Koszycach i Skawinie.

Ale wśród zrealizowanych projektów są także te mniejsze, które mają swoje olbrzymie znaczenie dla społeczności lokalnej. To chociażby projekt organizacji dodatkowych zajęć z j. angielskiego i chemii dla uczniów z jednego z tarnowskich liceów ogólnokształcących czy zaprojektowanie i wdrożenie systemu zarządzania jakością oraz ryzykiem w jednej z podkrakowskich firm. Wysokość wsparcia w przypadku tych projektów oscyluje w granicy 6 tys. zł.

770 mld zł dla Polski w ramach środków z UE

W ramach unijnego budżetu nasz kraj może liczyć na bezzwrotne środki z Wieloletnich Ram Finansowych (klasyczny budżet UE), ale także z pieniędzy przeznaczonych na Fundusz Odbudowy.

W oparciu o ten fundusz rząd opracowuje Krajowy Plan Odbudowy. Ma on wzmocnić naszą gospodarkę i pozwolić szybciej wyjść z kryzysu wywołanego przez COVID-19. Unijne środki zostaną przeznaczone na najważniejsze obszary, takie jak: zdrowie, energia i środowisko, rolnictwo, gospodarka i przedsiębiorcy, cyfryzacja, infrastruktura, transport, innowacje, społeczeństwo czy spójność terytorialna.

20210428_szpital uniwersytecki 1420210428_szpital uniwersytecki 320210428_szpital uniwersytecki 1320210428_szpital uniwersytecki 1220210428_szpital uniwersytecki 20banery_set_1600_1banery_set_1600_3Grafikaogolna2banery_set_1600_6środki UE - Małopolska2Grafikaogolna6Grafikaogolna4Grafikaogolna1Grafikaogolna3Grafikaogolna5banery_set_1600_4
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj