Akcja MON - SZANUJ FLAGĘ JAK WOJSKO POLSKIE
2021-04-29

Przed Dniem Flagi i Świętem Narodowym 3 maja, MON i Wojsko Polskie przypominają o najważniejszych zasadach prezentowania barw narodowych. Żołnierze z całej Polski nagrali filmik z przesłaniem „SZANUJ FLAGĘ JAK WOJSKO POLSKIE”.

Załoga KTO Rosomak z 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej przypomina, że polska flaga musi być czysta i mieć czytelne barwy. Żołnierze z Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Libanie mówią o tym, że polską flagą nie oddaje się honorów żadnej osobie i nie pochyla się jej przed żadną inną flagą, ani znakiem. Ze spotu można dowiedzieć się, że każda flaga ma swoje miejsce w szeregu. Jeśli są dwie lub cztery flagi, Biało-Czerwona stoi pierwsza z lewej, jeśli trzy – stoi w środku. Szer. Mateusz Masternak, utytułowany bokser, wzywa „nie pisz po fladze”. Również inni żołnierze mówią o najczęstszych błędach i przypominają: „nie przykrywaj flagą pomnika, nie przykrywaj tablicy pamiątkowej przed odsłonięciem”, „polska flaga nie jest obrusem, ani opakowaniem prezentu”, „nie przecinaj biało-czerwonej wstęgi na otwarcie - to polskie  barwy narodowe”. Pilot F-16 z 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego wyjaśnia czym jest biało-czerwona szachownica, a marynarz z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża czym różni się bandera wojenna od flagi. Czołgista z 1 Warszawskiej Brygady Pancernej tłumaczy, co zrobić ze zniszczoną flagą - trzeba z szacunkiem rozdzielić jej barwy.

W najbliższym czasie Polacy wywieszą biało-czerwone flagi, by poczuć jedność, radość i dumę, dlatego serdecznie zachęcam do zamieszczenia tej informacji na stronie internetowej Urzędu Wojewódzkiego, w dostępnych kanałach informacyjnych Urzędu i podległych instytucji. Warto zainteresować tym tematem lokalne media. Szczegóły i materiały do pobrania dostępne są na stronie: https://www.gov.pl/web/obrona-narodowa/szanuj-flage-jak-wojsko-polskie

20320202
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj