Wojewoda Łukasz Kmita w Radiu Kraków: Będzie już tylko lepiej
2021-05-04

Od 1 do 3 maja na krakowskim Rynku zaszczepiło się 3,5 tys. osób. Jak mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita w Radio Kraków, sukces akcji przeszedł wszelkie oczekiwania jej organizatorów.

Minione trzy dni pokazały, że bardzo wielu Polaków chce się szczepić. To, co widzieliśmy na ulicach, przeszło nasze oczekiwania. Kolejka w Krakowie liczyła ok. kilometr – mówił wojewoda w porannej rozmowie Radia Kraków.

Łukasz Kmita podziękował pracownikom Służby Medycznej, Policji i Straży Pożarnej oraz Szpitalowi Uniwersyteckiemu w Krakowie i Miastu Kraków za przykładną współpracę. – Wszystko zostało świetnie zaplanowane. W te trzy dni zbudowaliśmy mocną drużynę. Myślę, że mieliśmy najlepszy punkt majówkowy w Polsce – ocenił.

Wczoraj podszedł do mnie jeden z parlamentarzystów opozycji i przyznał, że organizacja szczepień jest wzorcowa – dodał Łukasz Kmita.

Jak powiedział wojewoda Kmita, w czwartek zostaną podjęte decyzje o tym, gdzie trafią kolejne kontenery umożliwiające zaszczepienie się bez wcześniejszej rejestracji.

Największą przeszkodą w otwieraniu kolejnych punktów szczepień są opóźnione dostawy producentów szczepionek. Nie chcemy, by punkty działały przez kilka dni, po czym zostały zamknięte. Zależy nam na dobrej organizacji i przykładnym działaniu – powiedział wojewoda małopolski.

Łukasz Kmita zaapelował także do Małopolan, którym nie udało się zaszczepić w majówkę, by skorzystali z tej możliwości w jednym z 600 punktów szczepień.

Proszę o odpowiedzialne zachowanie. Jesteśmy na ostatniej prostej. Będzie już tylko lepiej – zapewnił.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

Kto jeszcze może się zaszczepić?

Wszyscy powyżej 30. roku życia, którzy wypełnili formularz w pierwszym kwartale roku, mają aktywne e-skierowanie i mogą się zapisywać. Dodatkowo trwa rejestracja dla kolejnych roczników zgodnie z harmonogramem:

• 4 maja – roczniki 1988-1989,

• 5 maja – roczniki 1990-1991,

• 6 maja – roczniki 1992-1993,

• 7 maja – roczniki 1994-1996,

• 8 maja – roczniki 1997-1999,

• 9 maja – roczniki 2000-2003.

Od 4 maja zarejestrować się mogą także osoby w wieku 18-29 lat, które już między styczniem a marcem zadeklarowały chęć przyjęcia szczepionki.

Do 9 maja wszystkie osoby powyżej 18. roku życia będą miały wystawione e-skierowanie. Oznacza to, że po tym terminie każda pełnoletnia osoba będzie mogła już zarejestrować się na szczepienie.

Jeśli nie zgłosiłeś się w dniu, kiedy startowała rejestracja dla Twojej grupy wiekowej – nic straconego! Będziesz mógł to zrobić później, w dowolnym terminie.

Jak zapisać się na szczepienie?

Masz cztery sposoby, żeby zapisać się na szczepienie bez wychodzenia z domu.

1. Zadzwoń na bezpłatną infolinię 989.

Do zapisu potrzebujesz nr PESEL. W ten sposób zarejestrujesz również swoich rodziców czy dziadków. Pamiętaj, że infolinia działa od godz. 6:00 rano.

2. Wyślij SMS – o treści „SzczepimySie” na numer 880 333 333.

Wysyłając wiadomość SMS, połączysz się z systemem, który przeprowadzi Cię przez rejestrację krok po kroku. Zostaniesz poproszony o podanie nr PESEL, a potem o przesłanie kodu pocztowego. Po zakończeniu rejestracji – na dobę przed zaplanowanym szczepieniem – otrzymasz wiadomość SMS z przypomnieniem terminu i miejsca szczepienia.

3. Dokonaj e-rejestracji na stronie głównej pacjent.gov.pl – zalogujesz się Profilem Zaufanym lub dowodem osobistym z warstwą elektroniczną (tzw. e-dowód).

Po zalogowaniu system zaproponuje pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się najbliżej Twojego adresu. Po zakończeniu rezerwacji otrzymasz powiadomienie SMS, a dzień przed planowanym terminem system przypomni Ci o szczepieniu.

4. Skontaktuj się z punktem szczepień – najlepiej telefonicznie.

Numery do punktów szczepień znajdziesz m.in. na stronie.

20210215_Wojewoda w RadioKraków
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj