Rusza punkt szczepień powszechnych w krakowskiej Tauron Arenie
2021-05-07

Są już w 13 małopolskich powiatach, a ich sieć sukcesywnie się poszerza. Punty Szczepień Powszechnych, bo o nich mowa, są kolejnym etapem realizacji Narodowego Programu Szczepień – programu, który wyznacza naszą wspólną drogę do normalności, jaką znamy sprzed pandemii. Dziś ruszył kolejny taki Punkt. Będzie działał w krakowskiej Tauron Arenie, a jego szacunkowa dzienna wydajność to nawet dwa tysiące szczepień!

O realizacji Narodowego Programu Szczepień w Małopolsce mówił dziś na briefingu wojewoda małopolski Łukasz Kmita. W spotkaniu z mediami uczestniczyli również wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig oraz przedstawiciel operatora prowadzącego szczepienia we wszystkich trzech krakowskich Punktach Szczepień powszechnych – dyrektor Miejskiego Centrum Opieki dla Osób Starszych, Przewlekle Niepełnosprawnych oraz Niesamodzielnych w Krakowie Łukasz Bartkowicz.

Nawet dwa tysiące szczepień dziennie
- Uruchamiamy 18. Punkt Szczepień Powszechnych w Małopolsce, o największym potencjale. Od początku pandemii zastanawialiśmy się, jak wykorzystać to miejsce do walki z epidemią. Teraz będzie tu miejsce, gdzie dziennie będzie mogło się zaszczepić nawet dwa tysiące osób – Punkt jest dobrze skomunikowany, z dogodnym parkingiem. To już trzeci duży Punkt Szczepień Powszechnych w Krakowie. To niezwykle istotne, bo właśnie tu wielu Małopolan przyjeżdża, aby się zaszczepić. To jest kluczowe z punktu widzenia turystyki i powrotu do normalności – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

- Razem z samorządami realizujemy Narodowy Program Szczepień. Walka z koronawirusem jest naszym wspólnym celem i wspólną odpowiedzialnością. Dziękuję samorządowi Miasta Krakowa za wsparcie tych działań. Razem byliśmy silniejsi w tych najtrudniejszych dla Krakowa chwilach. Pierwszy tydzień kwietnia przyniósł najbardziej niepokojące dane. 7 kwietnia w krakowskich szpitalach przebywało 1313 osób. Przeszliśmy przez to wspólnie i teraz razem zmierzamy w stronę rzeczywistości niezdominowanej przez koronawirusa. Szczepionki są naszą wspólną przepustką do normalności. Dlatego tak ważne jest uruchamianie kolejnych Punktów Szczepień Powszechnych. Dziękuję wszystkim, którzy uczestniczą w tym procesie – podkreśla wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

- Chcę wyrazić wielką radość z powodu, że możemy się tutaj spotkać. Wiem, że wszyscy czekali na uruchomienie tego Punktu. Rzeczywiście jego możliwości są ogromne. Bez trudu jednego dnia można tutaj zaszczepić dwa tysiące osób. Potrzebna była odpowiednia liczba szczepionek. Cieszę się, że zostały one zabezpieczone i Kraków dalej będzie liderem – po Warszawie – wśród wszystkich miejscowości, które zaszczepią swoich mieszkańców - mówi wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig.

- Punkt Szczepień Powszechnych w Tauron Arenie ma największe możliwości organizacyjne, jeśli chodzi o wykonywanie szczepień. Wskazywane wcześniej dwa tysiące dziennie to tylko stan dziś. Natomiast mamy tak wielkie możliwości organizacyjne, że jesteśmy w stanie szczepić o wiele większą liczbę osób chętnych. Pamiętajmy, że każda zaszczepiona osoba to duży krok, aby wrócić do normalnego funkcjonowania - dodaje dyrektor Łukasz Bartkowicz.

Kraków liderem szczepień w Małopolsce
Przypomnijmy, że wczoraj przekroczyliśmy milion szczepień w Małopolsce. W ciągu ostatniej doby wykonano 32 111 szczepień. Ich łączna liczba w Małopolsce wynosi zatem 1 015 937. W pełni zaszczepionych osób jest  266 192.

- To są informacje bardzo optymistyczne – informacje, które pozwalają nam podejmować dalsze decyzje dotyczące funkcjonowania szpitali – podkreśla wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Najwięcej szczepień dotychczas wykonano w Krakowie: 429 433. To właśnie Kraków – pod względem liczby wykonanych szczepień – jest drugim po Warszawie miastem wojewódzkim w Polsce. Spośród małopolskich powiatów i miast na prawach powiatu Kraków ma najwyższą liczbę wykonanych szczepień na 1000 mieszkańców: 568. Kolejne dwa powiaty, w których ten wskaźnik jest najwyższy w Małopolsce, to powiat miechowski (480) i miasto Tarnów (309). Najmniej szczepień na 1000 mieszkańców wykonano w powiatach: tarnowskim (161), tatrzańskim (183), wadowickim (186).

Już 18 Punktów Szczepień Powszechnych
Na dziś łącznie uruchomionych Punktów Szczepień Powszechnych jest w Małopolsce 18, w tym trzy w Krakowie:
- Miejskie Centrum Opieki dla Osób Starszych, Przewlekle Niepełnosprawnych oraz Niesamodzielnych w Krakowie przy ul. Wielickiej – aktualnie deklarowana szacunkowa wydajność: ok. 700 szczepień dziennie,
- Hala Sportowa WKS Wawel Kraków przy ul. Podchorążych -  aktualnie deklarowana szacunkowa wydajność: ok. 1000 szczepień dziennie,
- Tauron Arena przy ul. Lema – aktualnie deklarowana szacunkowa wydajność: ok. 2000 szczepień dziennie.

Pozostałe zlokalizowane są w:
Olkuszu, Tarnowie, Gorlicach, dwa w Wadowicach (ZZOZ oraz Wadowickie Centrum Kultury), Proszowicach, Dobczycach, Wieliczce, Limanowej, Myślenicach, Oświęcimiu, Kalwarii Zebrzydowskiej, Miechowie, Nowym Targu i Burzynie.

Pierwsze szczepienie przeciw COVID-19 zostało wykonane w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie 27 grudnia 2020 r. Aktualnie w Małopolsce działa około 580 punktów szczepień, w tym 7 wyjazdowych, czyli wykonujących szczepienia w domach osób, które ze względu na stan swojego zdrowia samodzielnie nie mogłyby dotrzeć do punktów szczepień.

Zgodnie z deklaracjami samorządów w najbliższym czasie zostaną uruchomione następujące Punkty Szczepień Powszechnych:

- 10.05. godz. 13:00 – Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3 w Nowym Sączu Rokitniańczyków 26 (UM Nowy Sącz),
- 10.05. godz. 15.00 – Zespół Szkół im. W. Goetla w Suchej Beskidzkiej, ul. Kościelna 5 (hala sportowa) (Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej),
- 12.05. – Szpital Specjalistyczny im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu, Młyńska 5 (Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego),
- 17.05. – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Łapanowie, Łapanów 32 (Starostwo Powiatowe w Bochni),
- 18.05. godz. 13.00 – Kęty, Hala OSiR, os. Nad Sołą 29 (UG Kęty).

Do tej pory Wojewoda Małopolski wydał 37 decyzji dotyczących uruchomienia Punktów Szczepień Powszechnych.

W dotychczas uruchomionych Punktach Szczepień Powszechnych najwięcej szczepionek podano (w oparciu o dane przekazane przez samorządy) w:

    Hali MOSiR w Olkuszu (od 19.04.): 7327,
    Hali sportowo-widowiskowej w Tarnowie przy ul. Gumniskiej (od 28.04): 2116,
    Ośrodku Sportu i Rekreacji w Gorlicach od (29.04): 1920,
    Szkole Podstawowej nr 2 w Miechowie (od 4.05): 1482,
    Hali Sportowej WKS Wawel (od 4.05.): 1382,
    Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnym Solne Miasto Sp. z o.o. Wieliczka (od 4.05.): 1331.

25-latkowie mogą zapisywać się na szczepienie przeciw COVID-19
Dziś otwarto rejestrację dla kolejnych trzech roczników – 1994, 1995 oraz 1996. Wszyscy 25-latkowie i starsi mogą zapisać się na szczepienie przeciw COVID-19. Jest kilka sposobów rejestracji – od północy na stronie pacjent.gov.pl lub od 6:00 rano za pośrednictwem infolinii 989. Możesz zapisać się również, wysyłając SMS o treści „SzczepimySie” na numer 880-333-333. To proste – podajesz nr PESEL, by otrzymać termin i miejsce szczepienia. Zaszczep się, by uchronić siebie przed koronawirusem.

Zarejestruj się na szczepienie bez wychodzenia z domu!
Masz cztery sposoby, dzięki którym możesz zapisać się na szczepienie. Jeżeli jesteś zainteresowany rejestracją:

•    zadzwoń na bezpłatną infolinię 989,
Zarejestrować możesz się osobiście lub może zrobić to za Ciebie ktoś bliski z rodziny. Do zapisu potrzebujesz nr PESEL. W ten sposób zarejestrujesz również swoich rodziców czy dziadków. Wystarczy posiadać nr PESEL bliskiej osoby. Pamiętaj, że numer telefonu kontaktowego nie jest wymagany, ale jeśli go podasz, to dostaniesz SMS na swoją komórkę, z potwierdzeniem umówionej wizyty szczepienia. Podczas rejestracji otrzymasz termin i miejsce szczepienia.

•    wyślij SMS – o treści „SzczepimySie” na numer 880 333 333,
Wysyłając wiadomość SMS, połączysz się z systemem, który przeprowadzi Cię przez rejestrację krok po kroku. Początkowo zostaniesz poproszony o podanie nr PESEL, a potem o przesłanie kodu pocztowego. System rejestracyjny zaproponuje najbliższy wolny termin szczepienia w punkcie położonym blisko Twojego miejsca zamieszkania. W przypadku niedogodności terminu możesz wybrać inną datę. Po zakończeniu rejestracji – na dobę przed zaplanowanym szczepieniem – otrzymasz wiadomość SMS z przypomnieniem terminu i miejsca szczepienia.

Ważne! Jeżeli w systemie rejestracji nie będzie wolnego terminu, infolinia oddzwoni do wszystkich osób, które wyślą SMS w chwili uruchomienia nowych terminów szczepień.
•    dokonaj e-rejestracji na stronie głównej pacjent.gov.pl – zalogujesz się Profilem Zaufanym lub dowodem osobistym z warstwą elektroniczną (tzw. e-dowód).
Po zalogowaniu system zaproponuje pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się najbliżej Twojego adresu. W przypadku niedogodnego terminu albo miejsca szczepienia masz możliwość dokonania zmiany. Wystarczy skorzystać z dostępnej wyszukiwarki i samemu wybrać datę oraz lokalizację. Po zakończeniu rezerwacji otrzymasz powiadomienie SMS, a dzień przed planowanym terminem system przypomni Ci o szczepieniu.
•    skontaktuj się z punktem szczepień – najlepiej telefonicznie.
Numery do punktów szczepień znajdziesz m.in. na stronie gov.pl/szczepimysie. Pamiętaj, że osobista wizyta w punkcie szczepień może wiązać się z koniecznością stania w kolejce oraz jest bezpośrednim narażaniem na ryzyko zakażenia. Najlepiej więc zapisz się telefonicznie.
Harmonogram zaplanowanych kolejnych rejestracji:
•    8 maja – roczniki 1997-1999,
•    9 maja – roczniki 2000-2003.
Jeśli nie zgłosiłeś się w dniu, kiedy startowała rejestracja dla Twojej grupy wiekowej – nic straconego! Będziesz mógł to zrobić później, w dowolnym terminie.

Przyspieszona rejestracja dla osób, które wcześniej wypełniły formularz
Od stycznia do marca 2021 r. na stronie gov.pl/szczepimysie dostępny był formularz, przez który można było zgłosić chęć przyjęcia szczepionki.

Osoby w wieku 30-39 lat, które ten formularz uzupełniły, otrzymały możliwość rejestracji już 28 kwietnia. Z kolei 4 maja z tego przywileju korzystają osoby w wieku 18-29 lat.

Rząd zapewnia większą elastyczność w realizacji szczepień, dlatego harmonogram może ulec zmianie w zależności od sytuacji. O wszelkich zmianach w harmonogramie można dowiedzieć się na stronie gov.pl/szczepimysie.
Masz więcej niż 25 lat? Zarejestruj się na szczepienie

Wciąż trwa rejestracja na szczepienia dla osób powyżej 25. roku życia. Szczepionka to szansa dla nas wszystkich na pokonanie pandemii, ale też najlepsza ochrona w przypadku zakażenia. Preparat daje gwarancję, że nie dotkną nas groźne powikłania chorobowe. Tymczasem to właśnie seniorzy są w grupie osób narażonych na największe ryzyko ciężkiego zachorowania. Dlatego – chrońmy siebie i naszych bliskich.


20210507_tauron arena520210507_tauron arena720210507_tauron arena820210507_tauron arena920210507_tauron arena1020210507_tauron arena1120210507_tauron arena1220210507_tauron arena1320210507_tauron arena1420210507_tauron arena1520210507_tauron arena1620210507_tauron arena1720210507_tauron arena18kolejny małopolski PSP Tauron ArenaPSP - punkty szczepień - 7.05.2021
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj