Hutnicze święto w AGH
2021-05-07

Uroczystym Gaude Mater Polonia – ze względów sanitarnych odtworzonym z nagrania – społeczność akademicka Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie rozpoczęła posiedzenie Senatu uczelni zwołane z okazji Dnia Hutnika. W posiedzeniu uczestniczył wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Dzień Hutnika to święto szczególnie istotne dla krakowskiej uczelni, która do ponad stu lat kształci przyszłych inżynierów. Z uroczystym przesłaniem do społeczności akademickiej zwrócił się premier Mateusz Morawiecki.

- Obchodzony od dekad na Państwa uczelni Dzień Hutnika łączy bogate i piękne tradycje hutnictwa w naszym kraju ze współczesną perspektywą inżynieryjną. Dziś Polska i cała Europa stoją przed wielkim sprawdzianem, jakim jest transformacja energetyczna. To wyjątkowe wyzwanie może dać potężny impuls rozwojowy dla polskiego przemysłu – także hutniczego. Jestem przekonany, że badacze, studenci oraz absolwenci Akademii Górniczo-Hutniczej nadal będą mieć istotny udział w tworzeniu konkurencyjności tej branży na rynku europejskim. Wierzę, że potencjał intelektualny AGH wciąż przyczyniać się będzie do budowy nowoczesnej i silnej Polski. (…) Życzę Państwu, by niezmiennie realizowali Państwo badawcze pasje i dydaktyczne ambicje oraz skutecznie, jak dotąd, wykorzystywali szanse, które niesie nam przyszłość – napisał premier Mateusz Morawiecki w liście odczytanym przez wojewodę małopolskiego Łukasza Kmitę.

Podczas uroczystości wręczono honorowe medale Wydziału Inżynierii Metali i Informatyki. Na zakończenie uroczystego posiedzenia Senatu AGH rektor uczelni prof. dr hab. inż. Jerzy Lis zaprosił wszystkich uczestników do obejrzenia krótkich wspomnień ze ślubowania hutniczego z lat ubiegłych. W tym roku ceremonia nie odbyła się ze względu na obostrzenia sanitarne.

20210507 Dzień Hutnika AGH 20210507 Dzień Hutnika AGH 20210507 Dzień Hutnika AGH 20210507 Dzień Hutnika AGH 20210507 Dzień Hutnika AGH 20210507 Dzień Hutnika AGH 20210507 Dzień Hutnika AGH
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj