Wolbrom: Uruchomiono kolejny małopolski Punkt Szczepień Powszechnych
2021-05-11

Dwudziesty drugi w Małopolsce i drugi w powiecie olkuskim – ruszył Punkt Szczepień Powszechnych w Wolbromiu. Wszyscy chętni będą mogli zaszczepić się przeciwko COVID-19 w Szkole Podstawowej nr 1 przy ul. Mariackiej, bo to właśnie tam Punkt ten został utworzony.

W jego uroczystym otwarciu wzięli udział: wojewoda małopolski Łukasz Kmita, starosta olkuski Bogumił Sobczyk oraz burmistrz miasta i gminy Wolbrom Adam Zielnik.

- Ponad 3 tygodnie temu otworzyliśmy pilotażowy Punkt Szczepień Powszechnych w Olkuszu. Bardzo się cieszę, że dziś startuje kolejny taki Punkt w powiecie olkuskim. To niezwykle istotne, że miejsc, w których można się zaszczepić przeciw COVID-19, jest coraz więcej. Szczepienia to nasza wspólna sprawa i nasza wspólna odpowiedzialność. Tylko one są naszą przepustką do normalności. Polski rząd stworzył kompleksowy Narodowy Program Szczepień. Dzięki sprawnej organizacji udało się już zaszczepić blisko 14 mln Polaków. Gdyby nie opóźnienia ze strony producentów szczepionek, z pewnością wykorzystalibyśmy pełen potencjał systemu, który przygotowaliśmy – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Punkt Szczepień Powszechnych w Hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olkuszu był pierwszym takim punktem w Małopolsce. Od 19 kwietnia podano w nim 8443 dawki szczepionek przeciwko COVID-19. Do 10 maja w powiecie olkuskim wykonano 37 708 szczepień (w tym drugą dawką – 7481). Na 1000 mieszkańców powiatu olkuskiego przypada 341 wykonanych szczepień.

- Można przyjąć, że ponad 40 procent pełnoletnich mieszkańców całego powiatu* przyjęło przynajmniej jedną dawkę preparatu przeciw COVID-19. Znaczące przyspieszenie nastąpiło po uruchomieniu Punktu w olkuskiej hali MOSiR. Punkty Szczepień Powszechnych spełniają swoją rolę i są przykładem doskonałej współpracy pomiędzy rządem a samorządem – zaznacza wojewoda.

- Dzisiejsze wydarzenie to kolejna ważna karta w historii powiatu olkuskiego. Po uruchomieniu pilotażowego Punktu Szczepień Powszechnych w Olkuszu, gdzie zaszczepiło się 8,5 tys. osób, dziś otwieramy punkt na tej sali, przy Szkole Podstawowej nr 1 w Wolbromiu – mówi starosta olkuski Bogumił Sobczyk.

- Nasze wspólne działania pozwoliły na zrealizowanie tego przedsięwzięcia. Apeluję do mieszkańców powiatu olkuskiego, aby skorzystali z możliwości, jakie dają obecnie dwa Punkty Szczepień Powszechnych na terenie naszego powiatu. Tylko szczepienia pomogą nam wrócić do tak długo oczekiwanej normalności – dodaje starosta.

Wolbromski Punkt Szczepień Powszechnych mieści się w Szkole Podstawowej nr 1 przy ulicy Mariackiej 28. Będzie działał od wtorku do czwartku, w godzinach od 14 do 20. Jego wydajność jest określona na nawet 300 podanych szczepień dziennie.

- To bardzo dobrze zlokalizowany punkt w centrum Wolbromia. Chcemy, aby jak największa liczba osób, bez trudu, mogła tu przychodzić i przyjmować szczepionkę. Cieszę się, że już dzisiaj zostaną tutaj zaszczepione pierwsze osoby – podkreśla Łukasz Kmita.

- Jest mi niezmiernie miło, że gmina Wolbrom mogła włączyć się w tę akcję powszechnych szczepień. Jesteśmy dobrze przygotowani. Liczę na to, że mieszkańcy szybko skorzystają z możliwości szczepienia. Dziękuję wszystkim podmiotom odpowiedzialnym za otwarcie tego Punktu Szczepień Powszechnych w Wolbromiu. Niech służy on dla dobra nas wszystkich – mówi burmistrz miasta i gminy Wolbrom Adam Zielnik.

Punkt Szczepień Powszechnych usytuowany w Wolbromiu jest 22. tego typu punktem otwartym w Małopolsce. Za szczepienia od strony medycznej – podobnie jak w przypadku olkuskiej Hali MOSiR – odpowiedzialny jest Nowy Szpital w Olkuszu Sp. z o.o.

- Bardzo się cieszę, że Szpital może uczestniczyć w otwarciu kolejnego punktu szczepień powszechnych w powiecie olkuskim. Mamy nadzieję, że pacjenci, będą chcieli się szczepić, tak jak do tej pory. Pacjenci, którzy później trafią do Szpitala, będą przechodzić COVID-19 dużo łagodniej, a my wszyscy będziemy mogli wrócić do normalności – mówi członek zarządu Nowego Szpitala Jadwiga Pięta-Pietrzyk.

- Dzięki dobrej współpracy pomiędzy rządem a samorządem w naszym regionie sukcesywnie uruchamiamy kolejne Punkty Szczepień Powszechnych. Można powiedzieć, że w tej kwestii połowa drogi za nami. Jestem przekonany, że druga połowa otworzy się równie sprawnie. Dziękuję wszystkim za współpracę w realizacji tego przedsięwzięcia. Przedsięwzięcia, którego celem jest bezpieczeństwo Mieszkańców i szybki powrót do normalności, jaką znamy sprzed pandemii – podkreśla wojewoda.

W ciągu ostatniej doby w Małopolsce wykonano 14 832 szczepień. Ich łączna liczba w naszym województwie wynosi zatem 1 126 577. W pełni zaszczepionych osób jest 285 854.

* Liczba ludności powiatu olkuskiego w wieku produkcyjnym i poprodukcyjnym wynosi 92850 - https://krakow.stat.gov.pl/vademecum/vademecum_malopolskie/portrety_powiatow/powiat_olkuski.pdf

20211105_Wolbrom20211105_Wolbrom20211105_Wolbrom20211105_Wolbrom20211105_Wolbrom20211105_Wolbrom20211105_Wolbromkolejny małopolski PSP WolbromPSP - punkty szczepień - 11.05.2021PSP - punkty szczepień
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj