Święty Jan Paweł II Patronem Powiatu Tatrzańskiego
2021-06-06

Święty Jan Paweł II – niezrównany autorytet dla wielu Polaków i ludzi na całym świecie, a przy tym wielbiciel górskich wycieczek i wielki miłośnik Tatr… Do jego dziedzictwa odwołujemy się nieustająco... Chcemy, by był obecny w naszym życiu…

Podczas wspólnej Uroczystej Sesji Rady Powiatu Tatrzańskiego, Rady Miasta Zakopane oraz Gmin: Biały Dunajec, Bukowina Tatrzańska, Kościelisko i Poronin samorządy te podjęły uchwałę o ustanowieniu Świętego Jana Pawła II, Papieża, Patronem Powiatu Tatrzańskiego. W uroczystości – w imieniu wojewody małopolskiego Łukasza Kmity – uczestniczył II wicewojewoda Ryszard Pagacz. 

Przyjęcie uchwały samorządu tatrzańskiego poprzedziło przekazanie zgody Stolicy Apostolskiej na ustanowienie Świętego Jana Pawła II patronem powiatu. Podpisana została także umowa o współpracy pomiędzy powiatem wadowickim i powiatem tatrzańskim. Przed sesją przy ołtarzu papieskim w parku Sanktuarium Narodowego Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach odbyła się msza święta. 

- Tak wiele wspaniałych myśli o Świętym Janie Pawle II przelano już na karty papieru, że każde kolejne słowa wydają się oczywistością. Niemniej jednak nasza ogromna wdzięczność za owoce życia i nieocenione zasługi tego Wielkiego Polaka domaga się szczególnych wyrazów uznania i godnego upamiętnienia. Czujemy się zobowiązani do wspólnej troski o to bogate dziedzictwo, z którego dane jest nam czerpać ożywcze inspiracje. Niewątpliwie wymownym gestem wpisującym się w misję pielęgnowania pamięci jest ustanowienie Świętego Jana Pawła II Patronem Powiatu Tatrzańskiego. Nie trzeba nikogo przekonywać, jak bliski sercu Papieża był ten malowniczy region. To tu odpoczywał, nabierał sił i wielokrotnie pielgrzymował. (…) Gratuluję tej wspaniałej inicjatywy i zarazem życzę, aby przybranie Świętego Jana Pawła II za Patrona Powiatu Tatrzańskiego umocniło tożsamość tego pięknego regionu i przyniosło dobre owoce – napisał wojewoda małopolski Łukasz Kmita w specjalnym liście, który wicewojewoda Ryszard Pagacz odczytał podczas uroczystości. 

Przypomnijmy, że pod koniec ubiegłego roku Święty Jan Paweł II został ogłoszony patronem województwa małopolskiego. 


JPII_patron_pow_tatrzańskiegoJPII_patron_pow_tatrzańskiego1JPII_patron_pow_tatrzańskiego2JPII_patron_pow_tatrzańskiego3
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj