Poniżej stu pacjentów z COVID-19
2021-06-23

Jeszcze 6 kwietnia w małopolskich szpitalach przebywało 3051 osób zakażonych koronawirusem. Dziś jest ich 90. 13 kwietnia użycia respiratora wymagało 413 pacjentów z COVID-19. Dziś w takiej sytuacji jest 15 osób. Dane epidemiczne znacząco się poprawiły, ale – jak podkreśla wojewoda małopolski Łukasz Kmita – nie możemy zapominać o zagrożeniu. Dlatego tak ważne są szczepienia.

– Pandemia całkowicie zmieniła naszą rzeczywistość. Zawładnęła codziennością. Zabrała spokój i swobodę codziennego funkcjonowania. I choć najtrudniejsze – jak się zdaje – za nami, nic już nie będzie jak dawniej. Teraz musimy wspólnie odbudowywać to, co zabrała nam pandemia. Każdy może dołożyć swoją cegiełkę. Wystarczy się zaszczepić. Tylko w ten sposób pokonamy koronawirusa – mówi wojewoda.

– Dziś nadzieja rozkwita. Jesteśmy na drodze do normalności. Możemy odetchnąć z ulgą. Trzecia fala epidemii za nami. Liczba osób hospitalizowanych z powodu COVID-19 spadła poniżej stu. Nie zmienia to faktu, że koronawirus nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Wiemy, jak groźne są jego mutacje. Nie możemy zasypiać gruszek w popiele. Za dużo wysiłku włożyliśmy w dotychczasową walkę z pandemią, by potknąć się na ostatniej prostej. Za wiele przeszliśmy – podkreśla Łukasz Kmita.

– Dlatego bardzo proszę o odpowiedzialność i apeluję: SZCZEPMY SIĘ! Dzięki szczepieniom przecinamy wirusowi drogi transmisji. Już osłabiliśmy jego siłę, a możemy pokonać go całkowicie. Proszę, aby każdy, kto się jeszcze waha, wziął pod uwagę te liczby, które niezbicie pokazują, jak mocno uderzyliśmy w koronawirusa właśnie dzięki szczepieniom. Tych w Małopolsce wykonano już ponad 2,2 mln. Nasza siła w walce z epidemią będzie tym większa, im więcej osób będzie zaszczepionych. Szczepionki są naszym parasolem ochronnym, naszą gwarancją bezpieczeństwa. Szczepienia to nasza wspólna sprawa! – przypomina przedstawiciel rządu w terenie.

– Proszę o ten – może już ostatni – wysiłek w walce z epidemią: o mobilizację. Jeśli ma wrócić normalność, jeśli chcemy uwolnić się od pandemii, musimy być zaszczepieni. To wyraz naszej odpowiedzialności i szacunku dla innych. Wykorzystajmy tę szansę, jaką dają nam szczepienia. To szansa na ucieczkę do przodu. Szansa na to, aby bezpiecznie się spotykać z najbliższymi, wyjeżdżać, korzystać z życia. To szansa na powrót i odbudowę nadziei, której tak bardzo nam wszystkim potrzeba. Dlatego jeszcze raz apeluję: SZCZEPMY SIĘ! – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

W Małopolsce wykonano dotychczas 2 235 235 szczepień. Jesteśmy pod tym względem czwartym województwem w Polsce. Osób w pełni zaszczepionych jest 857 532. W czerwcu w Małopolsce podano 601 242 preparaty przeciw COVID-19. Najwięcej szczepień wykonanych zostało w Krakowie: 893 633. To właśnie Kraków osiąga obecnie w Małopolsce najwyższy poziom wyszczepienia: w pełni zaszczepionych jest już 40% mieszkańców.

Poniżej 100 spadła liczba pacjentów List Wojewody Małopolskiego. Poniżej 100 spadła liczba pacjentów
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj