Rozmawiali o Strategii Demograficznej 2040
2021-07-12

17 czerwca premier Mateusz Morawiecki, minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg oraz pełnomocnik rządu ds. polityki demograficznej Barbara Socha zaprezentowali projekt Strategii Demograficznej 2040. Dokument ten aktualnie jest szeroko konsultowany w całej Polsce.

Dziś takie konsultacje odbyły się w Małopolsce. Małopolskim samorządowcom i organizacjom pozarządowym projekt przedstawili sekretarzem stanu w MRiPS Stanisław Szwed, poseł Urszula Rusecka, która jest zarazem przewodniczącą Sejmowej Komisji ds. Polityki Społecznej i Rodziny, oraz wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

- Małopolska silna jest rodziną. Gdyby nie rząd Prawa i Sprawiedliwości, działania Pana Ministra oraz Pani Poseł, z pewnością małopolskie rodziny nie byłyby beneficjentami tak wielu programów społecznych. Panie Ministrze dziękuję za Pana obecność i deklaruję, że wszystkie nowe działania będziemy sprawnie realizowali – mówił wojewoda Łukasz Kmita.

Strategia Demograficzna 2040 to pierwszy w Polsce kompleksowy dokument mierzący się z niekorzystnymi trendami w obszarze demografii. Stanowi on projekt strategii, który jest szeroko konsultowany ze wszystkimi interesariuszami.

- Dziś w Małopolsce rozmawiamy o „Strategii demograficznej”, czyli jednym z najważniejszych dokumentów na najbliższe kilkadziesiąt lat. Wiemy, że sytuacja demograficzna wpływa na różne dziedziny naszego życia i w Polsce ona nie jest łatwa. W Małopolsce wskaźnik dzietności jest wyższy niż średnia krajowa i to województwo na mapie naszego kraju się wyróżnia, ale to nie oznacza, że nie mamy problemów. Chcemy, aby do 2040 roku wskaźnik wzrósł z poziomu 1,38 do 1,8 – mówi wiceminister Stanisław Szwed.

Strategia zakłada działania w 104 obszarach, z których wiele będzie realizowanych w ramach programów Polskiego Ładu. To m.in. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, Mieszkanie bez Wkładu Własnego, Bon mieszkaniowy, Mój dom 70 m², Maluch Plus, zwiększenie nakładów na zdrowie oraz programy pośrednio realizujące postulaty „Strategii” - takie jak Program Świetlica i Żłobek w każdej gminie.

- Bardzo dziękuje, że ta Strategia powstała. To bardzo kompleksowy program, który zawiera wiele obszarów. Są one niezbędne do tego, abyśmy poprawili dzietność. Jeśli nie będziemy dbać o naszą demografię, to grozi nam nie tylko to, że Polaków będzie mniej, ale stoją za tym również ogromne skutki ekonomiczne
– zaznaczyła poseł Urszula Rusecka.

Szczegółowe informacje dotyczące Strategii Demograficznej 2040 dostępne są na stronie Pełnomocnika Rządu do spraw Polityki Demograficznej https://www.gov.pl/demografia


20210712 Wizyta Ministra Szweda 20210712 Wizyta Ministra Szweda 20210712 Wizyta Ministra Szweda 20210712 Wizyta Ministra Szweda 20210712 Wizyta Ministra Szweda 20210712 Wizyta Ministra Szweda 20210712 Wizyta Ministra Szweda
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj