Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita w Polsat News
2021-07-20

– Poprzez Małopolski Urząd Wojewódzki wypłaciliśmy już 4,5 mln zł z budżetu państwa, by wspierać właścicieli nieruchomości najbardziej dotkniętych pożarem i skutkami niebezpiecznych zjawisk pogodowych, które miały miejsce w Małopolsce – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita w programie „Gość Wydarzeń” na antenie Polsat News.

Gwałtowne opady deszczu, które przeszły przez kilka powiatów w nocy z soboty na niedzielę, spowodowały liczne straty. Jak przekazuje wojewoda Łukasz Kmita, samorządy cały czas szacują skalę zniszczeń.

– W tej chwili liczymy, że mogą sięgnąć one nawet 100 mln złotych. To ogromne zniszczenia w infrastrukturze, uszkodzone lub całkowicie zerwane mosty, domostwa – mówi wojewoda Łukasz Kmita.

– Tylko w ciągu jednego miesiąca straż pożarna otrzymała prawie 8 tys. zgłoszeń dotyczących niekorzystnych zjawisk meteorologicznych. W ubiegłym roku tych wszystkich wyjazdów było 8,7 tys. - podaje wojewoda małopolski.

Aby zapobiegać podtopieniom, Wody Polskie realizują projekt inwestycyjny o wartości 1,7 mln zł. W Krakowie, Tarnowie i na rzece Biała modernizowane są wały.

Cały wywiad wojewody Łukasza Kmity z Polsat News można obejrzeć, klikając TUTAJ.

W związku z trudną sytuacją pogodową w niedzielę do Małopolski przyjechał premier Mateusz Morawiecki. O wizycie Prezesa Rady Ministrów w naszym województwie pisaliśmy TUTAJ i TUTAJ.

WO w PN, podtopienia
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj