Święto Małopolskiej Policji
2021-07-26

24 lipca 1919 r. powołana została Policja Państwowa – formacja, która miała stać na straży bezpieczeństwa i porządku publicznego w II Rzeczypospolitej. Nawiązując do tej tradycji, Sejm RP w 1995 roku ustanowił 24 lipca Świętem Policji. W 102. rocznicę powołania formacji świętowali także policjanci z małopolskiego garnizonu. W obchodach uczestniczył wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

- Każdego dnia i każdej nocy, 24 godziny na dobę, w dzień powszedni i święta, bez żadnego wyjątku i bez żadnej wymówki — jesteście gotowi do wymagającej, pełnej poświęcenia służby. Na uznanie i szacunek zasługuje Wasza otwartość do niesienia pomocy i zapewniania bezpieczeństwa obywatelom. Swoją postawą pokazujecie, że zwrot „pomagamy i chronimy” to policyjne zobowiązanie, o którego prawdziwości codziennie świadczycie i której jesteście wierni – mówi wojewoda Łukasz Kmita. 

Uroczystości rozpoczęły się uroczystą mszą święta w katedrze na Wawelu. Szczególne miejsce przed ołtarzem zajął poczet sztandarowy wystawiony przez Komendę Wojewódzką Policji w Krakowie. Nabożeństwo, któremu przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej ks. Robert Chrząszcz, uświetniła także orkiestra policyjna.

Święto Policji było okazją do wręczenia odznaczeń i aktów mianowania na wyższe stopnie służbowe. Podczas uroczystej zbiórki w siedzibie Oddziału Prewencji Policji w Krakowie, zasłużeni funkcjonariusze otrzymali z rąk komendanta wojewódzkiego Policji w Krakowie nadinsp. Michała Ledziona nagrody i podziękowania.

- Niech ta odpowiedzialna służba i praca będzie dla wszystkich Funkcjonariuszek, Funkcjonariuszy i Pracowników Cywilnych nie tylko źródłem spełnienia i satysfakcji, ale również dalszej determinacji w trosce o zapewnienie porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli – dodaje wojewoda.

Patronat honorowy nad świętem objął gen. insp. Jaroslaw Szymczyk, komendant główny Policji.


Święto_Małopolskiej_Policji_Kraków Święto_Małopolskiej_Policji_Kraków Święto_Małopolskiej_Policji_Kraków Święto_Małopolskiej_Policji_Kraków Święto_Małopolskiej_Policji_Kraków Święto_Małopolskiej_Policji_Kraków Święto_Małopolskiej_Policji_Kraków Święto_Małopolskiej_Policji_Kraków Święto_Małopolskiej_Policji_Kraków Święto_Małopolskiej_Policji_Kraków Święto_Małopolskiej_Policji_Kraków Święto_Małopolskiej_Policji_Kraków Święto_Małopolskiej_Policji_Kraków Święto_Małopolskiej_Policji_Kraków Święto_Małopolskiej_Policji_Kraków Święto_Małopolskiej_Policji_Kraków Święto_Małopolskiej_Policji_Kraków Święto_Małopolskiej_Policji_Kraków Święto_Małopolskiej_Policji_Kraków Święto_Małopolskiej_Policji_Kraków Święto_Małopolskiej_Policji_Kraków Święto_Małopolskiej_Policji_Kraków
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj