Silny deszcz z burzami. Służby w pogotowiu
2021-08-05

Najbliższe godziny będą bardzo niespokojne w pogodzie. Całe nasze województwo objęte jest ostrzeżeniami meteorologicznymi IMGW-PIB II i III – najwyższego – stopnia. Wojewoda małopolski Łukasz Kmita zwołał posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Uczestniczyli w nim: II wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz, przedstawiciele służb oraz samorządów, a także dyrektorzy wydziałów Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.

- Proszę zachować pełną czujność i gotowość do wzmożonych działań. Przed nami kolejny sprawdzian. Wszyscy wiemy, jak niebezpieczne są takie zjawiska, jakie są prognozowane dla Małopolski. Konieczna jest ścisła współpraca i bieżąca wymiana informacji – mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

W przypadku powiatów: brzeskiego, dąbrowskiego, gorlickiego, nowosądeckiego, Nowego Sącza, tarnowskiego, Tarnowa prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym, a wysokość opadu miejscami może wynieść od 80 mm do 100 mm. Opadom towarzyszyć będą burze z porywami wiatru do 80 km/h, które wystąpią głównie w ciągu dnia. Lokalnie możliwy jest grad. W pozostałej części województwa również prognozowane są niebezpieczne zjawiska pogodowe, choć o nieco mniejszej sile. Intensywne opady deszczu mogą oczywiście przełożyć się na gwałtowne wzrosty poziomu wody w rzekach.

Jak przekazała dyrektor Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie – RZGW w Krakowie Małgorzata Sikora, praca zbiorników retencyjnych jest stabilna i na bieżąco monitorowana. Wszystkie zbiorniki posiadają rezerwy powodziowe zgodnie z instrukcjami eksploatacji (także zbiorniki niebędące w administracji RZGW w Krakowie. Aktualna rezerwa (stan na godz. 10.00) do wykorzystania:
- woj. śląskie: zbiornik Porąbka – 127%, zbiornik Tresna – 101%;
- woj. małopolskie: zbiornik Świnna Poręba –103%, zbiornik Dobczyce – 100%,  zbiornik Rożnów – 115%, zbiornik Czorsztyn – 130%.

Jest to zatem znaczna rezerwa, która pozwoli na podejmowanie elastycznych działań w zakresie wykorzystania potencjału tych zbiorników.

Straż Pożarna przygotowana jest do intensywnych działań związanych z bieżącym zabezpieczaniem mienia i usuwaniem skutków powodzi. W pogotowiu są wszystkie służby oraz wydziały Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie odpowiedzialne za monitorowane sytuacji oraz podejmowanie działań stosownie do pojawiających się potrzeb.


WZZK_pogoda_5.08 WZZK_pogoda_5.08 WZZK_pogoda_5.08 WZZK_pogoda_5.08
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj