Łukasz Kmita w Radiu Kraków: Małopolska walczy z pogodą i COVID-19
2021-08-06

Podsumowanie działań służb związanych z przejściem frontu pogodowego przez Małopolskę oraz kolejne akcje zachęcające Małopolan do szczepień – to główne tematy rozmowy z wojewodą małopolskim Łukaszem Kmitą w Radiu Kraków.

 - W Małopolsce mieliśmy bardzo trudną sytuację tej nocy. Wyjazdów w Państwowej Straży Pożarnej i ochotników zgłoszonych dotychczas to ponad tysiąc sto dwadzieścia, z czego mamy w Małopolsce 701 podtopionych budynków mieszkalnych, 107 odcinków dróg było zalanych. W samym Krakowie bardzo trudna sytuacja, jeśli chodzi o rzeki Drwinka i Serafa. Zagrożone były domy, służby jeszcze pracują. Także bardzo duży opad w okolicach Wieliczki. Tam została zalana Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej i w związku z zalaniem infrastruktury strażacy pracują w zapasowym miejscu pracy w OSP Kłaj. Od wczoraj do dzisiejszego poranka ponad 5600 strażaków uczestniczyło w akcjach związanych z usuwaniem szkód i skutków podtopień, ponad 1300 pojazdów w znacznej części, bo ponad 900 to pojazdy Ochotniczych Straży Pożarnych – opisywał wojewoda.

- Także duży problem na kolei na odcinku Chabówka-Zakopane. Tam z racji tego, że została podmyta skarpa i istniało realne zagrożenie dla wykolejenia pociągów, linia kolejowa Chabówka-Zakopane została zamknięta. (…) Trudna sytuacja także w Zielonkach, więc można powiedzieć, że rzeczywiście te opady deszczu, które przechodziły nad całą Małopolską, z pewnością były dla wielu mieszkańców dotkliwe - dodał.

Wojewoda wspomniał również o tym, że właśnie rusza kolejna odsłona akcji promujących szczepienia. Tym razem ukierunkowana jest ona na kibiców piłki nożnej.

- Chcemy pokazać, że w Małopolsce mamy fantastycznych kibiców, mamy fantastyczne kluby piłkarskie. Mam takie przekonanie, że w Małopolsce ta dobra współpraca pomiędzy różnymi instytucjami – pomiędzy miastem, województwem, wojewodą – naprawdę jest optymalna. Zapraszamy kluby piłkarskie do podpisania wspólnego apelu do kibiców mającego zachęcić tych jeszcze niezaszczepionych m.in. po to, żeby jak najdłużej stadiony piłkarskie były otwarte. W całej Małopolsce mamy już wykonanych prawie 3 miliony szczepień, a ponad milion trzysta siedemdziesiąt cztery tysiące Małopolan jest w pełni zaszczepionych – tłumaczył Łukasz Kmita.

- Chcemy jednak docierać różnymi kanałami zarówno do kibiców, jak i do parafian, bo przecież będzie kontynuowana do końca sierpnia akcja kolejnych szczepień pod parafiami. Ustaliłem wczoraj wspólnie z prezesem Polskiej Organizacji Turystycznej, że MOT włączy się w akcję, która będzie organizowana w drugiej połowie sierpnia, tym razem w Krakowie. Tym razem może nie dla mieszkańców, ale oczywiście mieszkańców będziemy serdecznie zapraszali, w okolicach Wawelu. Będziemy chcieli szczepić szczepionką jednodawkową, a ci wszyscy, którzy się zdecydują, otrzymają specjalny voucher, który będzie uprawniał do rejsu dla zaszczepionych po Wiśle. Można powiedzieć, będzie dodatkowym bonusem prezentującym Małopolskę, Kraków właśnie z wody. Działania związane ze szczepieniami w Małopolsce będziemy prowadzić z lądu, z powietrza, bo było szczepienie w balonie, i z wody, bo tak naprawdę szczepienia realizujemy wszędzie tam, gdzie te szczepienia są praktycznie na wyciągnięcie ręki. W tym tygodniu także w ten weekend kolejne punkty szczepień uruchamiane wspólnie z samorządami. Będzie ich 11 m.in. w Dębnie, Muszynie. Żegocinie czy Krzeszowicach – dodał wojewoda.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy: https://www.radiokrakow.pl/audycje/lukasz-kmita-nie-mamy-wplywu-na-pogode-ale-mamy-wplyw-na-dobre-przygotowanie-od-strony-organizacyjnej

20210702_RADIOKRAKÓW
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj