Świętujmy razem z Wojskiem Polskim, pamiętajmy o żołnierzach podziemia niepodległościowego!
2021-08-12

15 sierpnia obchodzimy 101. rocznicę cudu nad Wisłą. Jest to również Święto Wojska Polskiego. Z kolei 18 sierpnia obchodzimy 75. rocznicę rozbicia więzienia św. Michała w Krakowie.

Świętujmy razem z Wojskiem Polskim, pamiętając zarazem o żołnierzach podziemia niepodległościowego – apeluje I wicewojewoda małopolski Józef Leśniak.

15 sierpnia główne uroczystości rozpoczną się od mszy świętej, która o godzinie 10.00 zostanie odprawiona w katedrze wawelskiej. Jeszcze przed mszą, o godzinie 9:30, I wicewojewoda małopolski Józef Leśniak złoży kwiaty pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego przy ul. Garncarskiej.

O godzinie 11.30 nastąpi złożenie kwiatów przy Krzyżu Katyńskim na placu im. Ojca Adama Studzińskiego, zaś o godzinie 12.00 odbędą się uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Jana Matejki: podniesienie flagi państwowej na maszt, hymn państwowy, apel pamięci, przemówienia oraz złożenie wieńców.

Po części oficjalnej organizatorzy zapraszają na piknik wojskowy w ogrodach Muzeum Archeologicznego, gdzie Wojsko Polskie przygotuje swoje stoiska promocyjne. Żołnierze opowiedzą o służbie wojskowej, zaprezentują broń oraz elementy wyposażenia. Nie zabraknie także prawdziwej wojskowej grochówki.

IPN – Oddział w Krakowie przygotuje mobilny punkt edukacyjny, prezentację m.in. wystawy „Będzie wielka albo nie będzie jej wcale”, gry i quizy związane ze Świętem Wojska Polskiego i Bitwą Warszawską oraz akcją rozbicia więzienia św. Michała,
a także prezentację umundurowania i uzbrojenia formacji wojskowych z lat 1918-1920.

Będzie można również zobaczyć rekonstrukcję historyczną Podhalańskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznych „Błyskawica” im. Józefa Kurasia „Ognia” pt. „Ogniowe rozbicie więzienia św. Michała”.

Serdecznie zachęcam do udziału w uroczystych obchodach Święta Wojska Polskiego – święta tych, którzy dziś służą Polsce, oraz tych, którzy za Polskę oddali życie. Bądźmy razem w dniu tak znaczącym dla polskiej historii i tradycji. Dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie uroczystości. To będzie doskonała okazja, aby oddać hołd naszemu Wojsku i pokazać dumę z naszej historii, a zarazem lepiej poznać Wojsko Polskie – mówi I wicewojewoda małopolski Józef Leśniak.

Natomiast 18 sierpnia przy ulicy Poselskiej 3 odbędzie się uroczystość upamiętniająca 75. rocznicę rozbicia więzienia św. Michała przez 6. Kompanię Zgrupowania partyzanckiego „Błyskawica”.

Pamięć o zakończonej sukcesem akcji uwolnienia ofiar komunistycznych represji z więzienia UB, mieszczącego się w dzisiejszych budynkach Muzeum Archeologicznego, co roku gromadzi mieszkańców Krakowa. Pamiętajmy o żołnierzach podziemia niepodległościowego. Jesteśmy im to winni – podkreśla I wicewojewoda małopolski Józef Leśniak.


20210812_15 sierpnia plakat18 sierpniaDSC_4542-minDSC_4524-min
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj