Pamiętamy o żołnierzach podziemia niepodległościowego
2021-08-17

18 sierpnia o godz. 10.00 przy ulicy Poselskiej 3 w Krakowie odbędzie się uroczystość upamiętniająca 75. rocznicę rozbicia więzienia św. Michała przez 6. Kompanię Zgrupowania Partyzanckiego „Błyskawica”.

Organizatorami wydarzenia są: Wojewoda Małopolski, Muzeum Archeologiczne w Krakowie, Instytut Pamięci Narodowej – Oddział w Krakowie, Stowarzyszenie Odra-Niemen – Oddział Małopolski.

Budynek, mieszczący dziś Muzeum Archeologiczne w Krakowie, pod koniec XVIII wieku został przez władze zaborcze odebrany karmelitom bosym. Austriacy urządzili w nim więzienie (tzw. więzienie św. Michała). Po 1945 r. gmach przejęło komunistyczne Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego, a cele zaczęli zapełniać żołnierze Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych.

18 sierpnia 1946 r. żołnierze 6. Kompanii Zgrupowania Partyzanckiego „Błyskawica” uwolnili z więzienia św. Michała 62 osoby, w większości więźniów politycznych. To była jedna z najbardziej spektakularnych akcji żołnierzy drugiej konspiracji. Wyjechali z bazy w Podgórzu zdobyczną ciężarówką. Używając fałszywych dokumentów, wkroczyli do więzienia. Wewnątrz, dzięki współpracującym z podziemiem strażnikom, czekali już uzbrojeni więźniowie. Cała akcja przebiegła bez jednego wystrzału. Około 30 uwolnionych pomieściła ciężarówka, którą pod oknami Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego przy pl. Inwalidów odjechali w kierunku Miechowa.

– Pamięć o zakończonej sukcesem akcji uwolnienia ofiar komunistycznych represji z więzienia UB, mieszczącego się w dzisiejszych budynkach Muzeum Archeologicznego, co roku gromadzi mieszkańców Krakowa. Pamiętajmy o żołnierzach podziemia niepodległościowego. Jesteśmy im to winni. Serdecznie zachęcam do udziału w jutrzejszej uroczystości – podkreśla I wicewojewoda małopolski Józef Leśniak.

Źródło informacji historycznych: IPN 

18 sierpnia
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj