Regionalne uroczystości upamiętniające 82. rocznicę wybuchu II wojny światowej
2021-09-01

Od Wybrzeża po Babią Górę Polacy oddają dziś hołd poległym w II wojnie światowej w 82. rocznicę jej wybuchu. Każde polskie miasto, każda gmina ma swoich bohaterów tamtego czasu i swoje miejsca czci. II wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz, w imieniu wojewody Łukasza Kmity, wziął udział w uroczystościach upamiętniających pierwsze dni września 1939 roku w Wysokiej koło Jordanowa. Wśród zaproszonych gości znalazł się także senator RP Andrzej Pająk.

Obchody rocznicowe rozpoczęły się mszą świętą w kościele parafialnym w Wysokiej w intencji żołnierzy i ofiar II wojny. Kolejnym punktem uroczystości był Apel Poległych na lokalnym Cmentarzu Poległych.

Podczas Apelu II wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz wręczył 5 medali „Pro Patria”. Otrzymały je osoby zasłużone w podtrzymywaniu świadomości historycznej oraz tradycji niepodległościowych Rzeczypospolitej.

Cmentarz Poległych w Wysokiej to miejsce szczególne na mapie pamięci o walczącej Polsce ’39 roku. „Polskie Termopile”, „Westerplatte Południa” – drodzy Mieszkańcy Wysokiej, Jordanowa i okolic – te określenia, które przylgnęły do Waszego regionu, wiele mówią o wadze wydarzeń, które dziś wspominamy. Serdecznie Wam dziękuję za pamięć o ofiarach wojny, którą pielęgnujecie. Za trud jej przekazywania młodszym pokoleniom. Dziękuję wszystkim, którzy odbierają dziś medale „Pro Patria”, a którzy szczególnie zasłużyli się w służbie Ojczyźnie – mówi wicewojewoda Ryszard Pagacz.

Kontynuacją obchodów będzie rekonstrukcja bitwy o Wysoką, przewidziana na 5 września.

Więcej o bitwie i rekonstrukcji: https://bit.ly/3jwxdTG20210901 Wysoka pod Jordanowem 20210901 Wysoka pod Jordanowem 20210901 Wysoka pod Jordanowem 20210901 Wysoka pod Jordanowem 20210901 Wysoka pod Jordanowem 20210901 Wysoka pod Jordanowem
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj