Zdążyć przed czwartą falą
2021-09-04

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita po raz kolejny zaapelował do mieszkańców Małopolski o większe zaangażowanie w szczepienia. W wywiadzie dla Dziennika Polskiego Łukasz Kmita nawiązał do trzeciej fali zachorowań na COVID-19, zaznaczając jednocześnie istotną rolę szczepień w walce z koronawirusem.

- Bywały dni, gdy przybywało nam ponad trzy tysiące zakażonych. Robiliśmy wtedy wszystko, co w naszej mocy, aby każdy chory znalazł miejsce w szpitalu. Dlatego utworzyliśmy szpitale tymczasowe. Przyznam, nie był to łatwy czas dla naszego regionu. Stanęliśmy w obliczu konieczności sięgnięcia po największe rezerwy. To był ogromny wysiłek całej służby zdrowia. I za to wszystkim z serca - dziękuję! Nikt nie chce, aby to się powtórzyło. Teraz mamy już szczepionki. Gdy więc czwarta fala epidemii puka do Małopolski, musimy, jako Małopolanie, być mądrzejsi. Szczepienia to nasza wspólna sprawa i wspólny ratunek. Jeżeli zaszczepi się znaczna liczba mieszkańców, będziemy bezpieczniejsi. Szczepienia to nasza tarcza chroniąca nas przed zakażeniem. Raz jeszcze apeluję do wszystkich Małopolan - SZCZEPMY SIĘ! Tylko poprzez szczepienie możemy uniknąć ciężkich powikłań i ograniczyć liczbę zgonów. W imię odpowiedzialności za rodzinę, sąsiadów i znajomych SZCZEPMY SIĘ. Musimy zdążyć przed czwartą falą! – mówi wojewoda Łukasz Kmita.

- (…) robimy wszystko, co w naszej mocy, aby zmobilizować nieprzekonanych do szczepień. Temu celowi służą akcje organizowane wspólnie z samorządami, klubami sportowymi, Ochotniczymi Strażami Pożarnymi, Kołami Gospodyń Wiejskich, Małopolską Organizacją Turystyczną, Małopolskim Oddziałem Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia, parafiami… - dodaje Łukasz Kmita.

Wojewoda nawiązał również do sytuacji gospodarczej w naszym regionie. Zaznaczył, że dzięki szerokiej palecie rządowego wsparcia przedsiębiorcy dotknięci przez epidemię nie pozostali bez pomocy.

- Dzięki odpowiedzialności Małopolan, a także olbrzymiej pomocy rządowej i samorządowej, te kilkanaście pandemicznych miesięcy udało nam się przetrwać w stosunkowo dobrej kondycji. Choć straty są ogromne, zdecydowana większość firm nie upadła, a ludzie nie stracili pracy. Sporo też firm w tym czasie rozwinęło skrzydła. Dzięki temu bezrobocie w Małopolsce utrzymało się na minimalnym poziomie. Doskonale więc widać, że wysiłki rządu premiera Mateusza Morawieckiego, aby wesprzeć newralgiczne obszary polskiej gospodarki, kluczowe z punktu widzenia państwa, kluczowe z punktu widzenia ludzi, opłaciły się. Myślę, że potwierdzi to każdy odpowiedzialny samorządowiec. To właśnie dlatego gospodarka Małopolski w ostatnim okresie mogła się tak mocno „odbić”. Dzisiaj mamy już świadomość tego, że Polska jako jeden z nielicznych krajów Europy doskonale poradziła sobie gospodarczo z pandemią – zaznacza wojewoda małopolski.

Całość wywiadu z wojewodą małopolskim Łukaszem Kmitą można przeczytać na łamach Dziennika Polskiego - https://dziennikpolski24.pl/zdazyc-przed-czwarta-fala-szczepienia

Spot - Zdążyć przed czwartą falą


 


20210904 Wywiad DP
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj