658. rok akademicki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie
2021-10-01

1 października jest szczególnym dniem w życiu całej społeczności akademickiej. Dla świeżo upieczonych maturzystów to rozpoczęcie ważnego etapu na drodze do zdobywania wyższego wykształcenia. Drzwi Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie – najstarszej polskiej uczelni – otworzyły się dzisiaj po raz 658. na kolejnych spragnionych wiedzy.

W uroczystej inauguracji roku akademickiego 2021/2022 Uniwersytetu Jagiellońskiego uczestniczył wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

– Inauguracja kolejnego roku akademickiego na najstarszej polskiej uczelni staje się symbolicznym otwarciem przestrzeni do ożywionego dialogu, owocnych debat i twórczego dyskursu. To tutaj, na Uniwersytecie Jagiellońskim, od ponad sześciu wieków ludzie nauki przynoszą nieocenioną odpowiedź na stawiane z odwagą pytania. Nie sposób nie doceniać tego wielkiego wysiłku i Państwa zaangażowania na rzecz rozwoju, którego owoce dane jest nam wszystkim kosztować – przekazał wojewoda małopolski Łukasz Kmita na uroczystości.

Magnificencjo, Panie Rektorze, Szanowni Państwo! Proszę przyjąć serdeczne życzenia na ten etap uniwersyteckiej misji w służbie prawdzie. Niech dzisiejsza uroczystość umacnia tożsamość i przywiązanie do wielowiekowej tradycji. Na kolejne miesiące wytężonej pracy życzę Państwu ambitnego realizowania śmiałych zamierzeń. Ufam, że i ten rok akademicki będzie dla Uniwersytetu Jagiellońskiego „szczęśliwy, sprzyjający i pomyślny” – mówi wojewoda Łukasz Kmita.

Podczas uroczystości w Auli Collegium Novum UJ troje profesorów zostało nagrodzonych za wybitne osiągnięcia naukowe Laurem Jagiellońskim. Wyróżnienie to zostało przyznane po raz 24. w trzech dziedzinach naukowych: nauk humanistycznych, społecznych i prawnych, nauk medycznych oraz nauk ścisłych i przyrodniczych.

Po wystąpieniach rektora UJ prof. dr. hab. Jacka Popiela, prorektora ds. polityki kadrowej i finansowej prof. dr. hab. Piotra Jedynaka, prorektora ds. badań naukowych prof. dr. hab. Piotra Kuśtrowskiego oraz prorektora ds. dydaktyki prof. dr. hab. Armena Edigariana – prof. dr. hab. Bogdan de Barbaro wygłosił wykład na temat „Spojrzenia psychoterapeuty na współczesne pandemie”. Na popołudnie zaplanowano koncert w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Jagiellońskiego „Słowianki”.


20210110_inauguracja UJ 1020210110_inauguracja UJ 20210110_inauguracja UJ 20210110_inauguracja UJ 20210110_inauguracja UJ 20210110_inauguracja UJ 20210110_inauguracja UJ 20210110_inauguracja UJ 20210110_inauguracja UJ
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj