Jesteśmy gotowi na czwartą falę
2021-10-01

- Mamy w Małopolsce przygotowanych prawie 2 200 łóżek covidowych, w tym 144 łóżka na intensywnej terapii. W szpitalach w regionie przebywa obecnie ok. 170 pacjentów – mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita w programie „Tematy dnia” na antenie TVP3 Kraków oraz w „Gościu poranka” Radia Kraków. Podczas rozmów poruszono takie zagadnienia jak niewątpliwie rozpoczynająca się czwarta fala epidemii COVID-19, szczepienia, Narodowy Spis Powszechny czy kolejne ognisko Afrykańskiego Pomoru Świń.

Wojewoda przypomniał, że dyrektorzy szpitali z całej Małopolski podpisali przygotowaną przez Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie strategię zabezpieczenia w zakresie łóżek „covidowych”.

- To jest ten dokument, nad którym pracowaliśmy przez ostatnie kilka miesięcy. Nie ukrywam, że z doświadczeń po II i III fali wysnuliśmy bardzo konkretne wnioski i to po pierwsze, aby jeszcze mocniej współpracować z dyrektorami szpitali. Dzięki tej dobrej współpracy zrobiliśmy coś unikalnego w całej Polsce. Zazwyczaj wojewodowie wydawali polecenia do dyrektorów w formie nakazu. My odwróciliśmy tę sytuację i najpierw konsultowaliśmy, a następnie poprosiliśmy ich, aby podpisali naszą strategię. Nie ma w Polsce drugiego województwa, w którym ta współpraca była tak dobra – mówił wojewoda, apelując zarazem, abyśmy wrócili do tych dobrych zasad, jakie panowały podczas II i III fali: dezynfekcja, dystans, maseczka.

Łukasz Kmita podkreślił, że kluczem do walki z pandemią są szczepienia.

- Rząd ruszył z trzecią szczepionką dla osób uprawnionych. Z samorządami, które wyrażą chęć, będziemy kontynuowali akcje weekendowe. One przyniosły skutki. Kilkanaście tysięcy osób się zaszczepiło. Na dzisiaj w województwie mamy wynik na poziomie 43,4% zaszczepionych. Najlepsza sytuacja jest w Krakowie, gdzie wynik jest przyzwoity. Niestety po drugiej stronie są gminy na terenie powiatu nowotarskiego, tatrzańskiego, gorlickiego i dąbrowskiego. Tam poziom zaszczepienia to 23%. W Czarnym Dunajcu nawet 21% – zaznaczył.

Podczas rozmów podsumowano również przebieg Narodowego Spisu Powszechnego, który trwał do 30 września.

- Przed kilkoma minutami dostałem ostatnie dane z północy. W Małopolsce dokonało Spisu 97% osób. W Krakowie to 94%. To stawia nas w czołówce województw. W Małopolsce za pośrednictwem internetu spisało się 52% mieszkańców. W Krakowie aż 70%. Dziękuję pracownikom Urzędu Statystycznego i rachmistrzom. Pracowało ich nawet 1400 w Małopolsce. To ogrom pracy ważnej dla państwa
– zakończył wojewoda.

Zachęcamy do wysłuchania Gościa Poranka i obejrzenia Tematów Dnia.


20210110_tematy dnia20210110_tematy dnia2
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj