Nowe samochody ratowniczo-gaśnicze dla OSP z Podhala
2021-10-04

Nowa Biała – miejsce, które w tym roku przeżyło swój dramat. Wszyscy pamiętamy te sceny. Ogień, który tak szybko trawił kolejne domy. Spalone budynki gospodarcze. I w tym wszystkim strażacy i druhowie, którzy w pocie czoła i wszelkimi możliwymi sposobami walczyli z żywiołem. Ściągnięto jednostki z całej okolicy. A gdy już pożar udało się ugasić, strażacy zostali z mieszkańcami, by pomóc im przejść przez jakże trudny etap porządkowania zgliszcz i przygotowywania terenu do odbudowy. Bo na tym polega ta służba: „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”.

To właśnie takie sytuacje pokazują, jakie znaczenie ma dla strażaków dobry sprzęt, w tym sprawne samochody. Dziś na terenie remizy OSP Waksmund odbyło się uroczyste przekazanie czeków potwierdzających przyznanie przez Premiera Mateusza Morawieckiego środków z ogólnej rezerwy budżetowej na rzecz OSP z Podhala. Środki te zostaną przeznaczone na zakup nowych samochodów ratowniczo-gaśniczych. Czeki wręczył samorządowcom wojewoda małopolski Łukasz Kmita wraz z małopolskimi parlamentarzystami.

– Rządowe wsparcie dla poszkodowanych tylko w ramach zasiłków na najpilniejszą pomoc oraz remonty i odbudowę zniszczonych domów wyniosło 2 630 tys. złotych. Teraz Pan Premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o przekazaniu środków na zakup nowych samochodów ratowniczo-gaśniczych dla OSP z Podhala. Doposażone zostaną jednostki z Falsztyna, Waksmundu, Białki Tatrzańskiej. Te zatem, które z ogromnym zaangażowaniem uczestniczyły w gaszeniu pożaru. To był ogromny wysiłek, wręcz walka z niemożliwym. Przekazujemy środki na zakup samochodów ratowniczo-gaśniczych, które będą wykorzystywane w tym trudnym podhalańskim terenie, o charakterystycznej zabudowie, mogącej stanowić dodatkową trudność w prowadzeniu akcji ratowniczej. Dlatego tutaj ten sprzęt jest taki ważny. Żywioł zawsze będzie od nas silniejszy. Ale naszym zadaniem jest dobrze przygotować się do walki z nim. Po raz kolejny polski rząd wywiązuje się z tego założenia – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

– Jestem przekonana, że mieszkańcy Nowej Białej będą się cieszyć z tego, że poziom służb ratowniczych w okolicy wzrasta. Bezpieczeństwo to nasza najważniejsza potrzeba. Rząd Prawa i Sprawiedliwości dba o to, aby poczucie bezpieczeństwa stale się podnosiło – mówi poseł Anna Paluch.

– Dziękuję Panu Premierowi i wszystkim, którzy włączyli się w proces pozyskiwania tych środków. Byłoby to niemożliwe bez Pana Wojewody – podkreśla senator Jan Hamerski.

– Dziękuję Panu Wojewodzie za wsparcie, by działania OSP były zawsze dowartościowane. Ten sprzęt jest dla nas bardzo ważny i potrzebny – dodaje wiceminister środowiska i poseł Edward Siarka.

– Tragedie, które dotknęły naszą ziemię, pokazały jedną zasadniczą rzecz: mamy wielkie serce. Polacy potrafią się jednoczyć w chwilach trudnych. To zasługuje na wielką wdzięczność – podkreśla poseł Patryk Wicher.

– Wspólnie jednostki OSP i PSP codziennie starają się przeciwdziałać zagrożeniom. Mamy wiedzę i wykształcenie, ale potrzebny jest również sprzęt. Deklaracje Pana Premiera, Wojewody i Parlamentarzystów są realizowane. To dla nas bardzo istotne – podsumowuje małopolski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Piotr Filipek.

Rządowe środki otrzymały gminy:

• Bukowina Tatrzańska – 960 000 zł na dofinansowanie realizacji zadania inwestycyjnego pn. „Zakup ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego (6x6) dla OSP Białka Tatrzańska”,

• Nowy Targ – 780 000 zł na dofinansowanie realizacji zadania inwestycyjnego pn. „Zakup ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego w celu zwiększenia gotowości bojowej jednostki OSP Waksmund”,

• Łapsze Niżne – 580 000 zł na dofinansowanie realizacji inwestycyjnego pn. „Zapewnienie gotowości bojowej OSP Falsztyn poprzez zakup średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego”.

– Zaangażowanie druhów i druhen z podhalańskich Ochotniczych Straży Pożarnych było w tamtych czerwcowych dniach nieocenione. Dziękuję za tę piękną służbę „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek” – za ofiarną i mężną postawę; za to, że można na Was polegać jak na Zawiszy – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

20211004 OSP z Podhala 20211004 OSP z Podhala 20211004 OSP z Podhala 20211004 OSP z Podhala 20211004 OSP z Podhala 20211004 OSP z Podhala 20211004 OSP z Podhala 20211004 OSP z Podhala 20211004 OSP z Podhala 20211004 OSP z Podhala 20211004 OSP z Podhala 20211004 OSP z Podhala 20211004 OSP z Podhala 20211004 OSP z Podhala 20211004 OSP z Podhala 20211004 OSP z Podhala 20211004 OSP z Podhala 20211004 OSP z Podhala
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj