Inauguracja roku akademickiego w krakowskiej Akademii Muzycznej
2021-10-05

Odsłonięciem tablicy z nową nazwą uczelni oraz odegraniem „Fanfary dla Niepodległej” Krzysztofa Pendereckiego rozpoczęła się uroczysta inauguracja roku akademickiego Akademii Muzycznej w Krakowie. W wydarzeniu wziął udział I wicewojewoda małopolski Józef Leśniak.

Od stycznia 2021 roku krakowska Akademia Muzyczna nosi imię Krzysztofa Pendereckiego, znanego kompozytora i dyrygenta. Inicjatywę społeczności akademickiej poparli posłowie, a 11 grudnia 2020 roku ustawę zmieniającą nazwę Akademii Muzycznej podpisał prezydent Andrzej Duda.

Dziś przy wejściu do gmachu przy ul. św. Tomasza 43 odsłonięto tablicę z nową nazwą uczelni. Następnie po odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego” i wystąpieniu JM rektora AM prof. dr. hab. Wojciecha Widłaka, wicewojewoda Józef Leśniak wręczył zasłużonym pracownikom uczelni odznaczenia Ministerstwa Edukacji i Nauki. Zebrani odśpiewali tradycyjną pieśń „Gaudeamus igitur”, po której nastąpiła uroczysta immatrykulacja.

Przesłanie do zebranych skierował minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. List ministra odczytał wicewojewoda Józef Leśniak.

- Jestem przekonany, że dzięki Państwa zaangażowaniu i naszemu wsparciu nowy rok akademicki – mimo ewentualnych trudności związanych z sytuacją epidemiczną – przyniesie kolejne sukcesy studentów, będzie czasem przełomowych osiągnięć naukowych, zaowocuje rozwojem potencjału polskich uczelni, wzmocnieniem ich pozycji na arenie międzynarodowej oraz zacieśnieniem współpracy między nauką i sektorem gospodarczym – przekazał minister Przemysław Czarnek.

- W nowym roku akademickim planujemy wesprzeć uczelnie rekordową kwotą 1 mld zł. Dodatkowe środki będą przeznaczone na inwestycje dla uczelni nadzorowanych przez Ministra Edukacji i Nauki oraz instytutów należących do Sieci Badawczej Łukasiewicz. Wsparcie przyznane w formie subwencji pozwoli tym podmiotom na swobodne zaplanowanie procesu inwestycyjnego i spłatę zaciągniętych zobowiązań. Jestem przekonany, że inwestycje w infrastrukturę badawczą i dydaktyczną, które wzmacniają potencjał naukowy szkół wyższych, w przyszłości przełożą się bezpośrednio na rozwój gospodarczy Polski – zaznacza minister.

20211004 Inauguracja na AMuz20211004 Inauguracja na AMuz20211004 Inauguracja na AMuz20211004 Inauguracja na AMuz20211004 Inauguracja na AMuz20211004 Inauguracja na AMuz20211004 Inauguracja na AMuz20211004 Inauguracja na AMuz20211004 Inauguracja na AMuz
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj