Medal „Gloria Artis” dla Orkiestry Górniczej Kopalni Soli Bochnia
2021-10-10

Istnieje od ponad 140 lat. Stała się wyróżnikiem nie tylko Kopalni Soli Bochni, ale i samej Bochni. Obecna na wszystkich lokalnych uroczystościach. Zawsze z dumą w galowych górniczych mundurach. Orkiestra Górniczej Kopalni Soli Bochnia została uhonorowana Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

W imieniu wicepremiera i ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotra Glińskiego medal wręczył wojewoda małopolski Łukasz Kmita podczas koncertu Orkiestry, który odbył się w Oratorium św. Kingi w Bochni.

- To Medal nadany w uznaniu Państwa zasług dla kultury polskiej. Medal potwierdzający Państwa wkład w umacnianie tożsamości narodowej, w utrwalanie tradycji. Bo to wszystko, co Państwo robią, składa się nie tylko na rozwój kultury lokalnej, ale także kultury ogólnopolskiej, narodowej. Gratuluję Orkiestrze i jej Członkom tak bogatej tradycji w zmiennych okolicznościach dziejowych. Państwa historia jest znaczącą częścią historii regionu, jest w nią wpisana. Są Państwo chlubą Kopalni Soli Bochnia, jak i samej Bochni. Chlubą Małopolski. Życzę wielu muzycznych sukcesów i wszelkiej pomyślności. Dziękuję zarazem za Państwa służbę sztuce i tradycjom górniczym. Dziękuję, że stoicie na ich straży i przekazujecie je kolejnym pokoleniom – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” przyznawany jest indywidualnie osobom lub instytucjom wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.

Orkiestra Górnicza Kopalni Soli Bochnia została zapoczątkowana w 1880 roku przez pochodzącego z Czech muzyka Antoniego Langera. Najpierw funkcjonowała pod nazwą „CK Muzyka salinarna w Bochni”. Dziś liczy ponad 40 członków – zarówno górników, jak i przedstawicieli innych zawodów. Orkiestrą od prawie 20 lat opiekuje się Stowarzyszenie Górnicze „Sutoris” im. A. Langera. Misją Stowarzyszenia jest kultywowanie muzyki górniczej i tradycji górnictwa solnego, a także kształtowanie lokalnego patriotyzmu wśród mieszkańców Bochni.  

Źródło informacji o Orkiestrze:  http://sutoris.bochnia.pl/o_nas.html

20211010 Orkiestry Bochnia 20211010 Orkiestry Bochnia 20211010 Orkiestry Bochnia
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj