ASF. Trzymamy rękę na pulsie
2021-10-13

W Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie odbyło się doraźne posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego dotyczące afrykańskiego pomoru świń (ASF). Spotkanie odbyło się pod przewodnictwem wojewody małopolskiego Łukasza Kmity. Uczestniczył w nim również II wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.

Tematem spotkania były działania związane z likwidacją ognisk ASF na terenie naszego województwa. Omówili je małopolski wojewódzki lekarz weterynarii Agnieszka Szewczyk-Kuta wraz ze swoim zastępcą Grzegorzem Kawieckim, przedstawiciele Polskiego Związku Łowieckiego, Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Wojsk Obrony Terytorialnej i Polskich Kolei Państwowych. W wideokonferencji uczestniczyli także wójtowie i starostowie z terenów zagrożonych rozprzestrzenianiem się ASF.

– Nieustannie obserwujemy sytuację dotyczącą ryzyka związanego z ASF w całym województwie, a szczególnie w powiecie dąbrowskim. Jego bliskie sąsiedztwo z powiatem mieleckim, gdzie w bieżącym roku stwierdzono aż 50 ognisk, oznacza wzmożone prace wielu małopolskich służb. Współpracując, skutecznie zwalczamy ryzyko rozprzestrzeniania się choroby, za co wszystkim bardzo dziękuję – mówi wojewoda Łukasz Kmita.

30 września dodatni wynik badań laboratoryjnych potwierdził wystąpienie ogniska ASF w miejscowości Suchy Grunt w gminie Szczucin. Natychmiast podjęto szereg działań likwidujących źródło choroby. Zainfekowane zwierzęta zabito i zutylizowano oraz wyznaczono obszary zapowietrzone i zagrożone. Jest to piąte ognisko ASF w 2021 r. na terytorium województwa małopolskiego.

Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii nadal apeluje do wszystkich hodowców świń, by zachować szczególną ostrożność i przestrzegać zasad bioasekuracji podczas obsługi trzody.

20211013 asf 20211013 asf 20211013 asf 20211013 asf 20211013 asf 20211013 asf 20211013 asf
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj