Czwarte Kredkobranie zakończone
2021-10-14

Przez cały wrzesień Małopolanie mogli włączyć się w „Kredkobranie” – charytatywną zbiórkę przyborów szkolnych i materiałów plastycznych dla polskich dzieci z Kresów. Czwarta edycja przyniosła wymierne potwierdzenie hasła, które towarzyszyło tegorocznej akcji: „Pamiętamy – pomagamy”. Pamiętamy i czujemy się zobowiązani pomagać naszym rodakom z Kresów.

Podsumowanie akcji przedstawili dziś na briefingu prasowym wojewoda małopolski Łukasz Kmita oraz prezes zarządu Fundacji Ignatianum i koordynator zbiórki Tomasz Konturek.

Akcja została zorganizowana przez Fundację Ignatianum oraz krakowskie Stowarzyszenie „Korzenie”. Honorowe patronaty objęli nad nią metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski, wojewoda małopolski Łukasz Kmita, marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski i rektor Akademii Ignatianum  w Krakowie ks. prof. Józef Bremer SJ. Zjednoczyła wiele instytucji i podmiotów wokół wspólnego celu: pomóc najmłodszemu pokoleniu Polaków mieszkających na Kresach.

Zgromadziliśmy 140 tysięcy opakowań i sztuk przyborów szkolnych i materiałów plastycznych. W akcję włączyło się blisko 500 instytucji – szkół, przedszkoli, firm z całej Polski. To o niemal 60 tysięcy darów i o 250 instytucji więcej niż w ubiegłym roku. Wartość zebranych przedmiotów szacuje się na około 900 tysięcy złotych.

- Dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w tegoroczne „Kredkobranie”. Szczególnie teraz, w dobie pandemii, liczy się pamięć o tych, którzy żyją w trudniejszych warunkach. Dziękuję pracownikom Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, którzy dołożyli swoją cegiełkę. Wysyłamy naszym Rodakom na Kresach bardzo czytelną wiadomość: jesteśmy z Wami, pamiętamy, chcemy Was wspierać. W szczególności zależy nam na tym, by najmłodsi Polacy mieszkający na Litwie czy Ukrainie czuli tę łączność z Macierzą. Dziękuję Organizatorom za świetną inicjatywę i realizację zbiórki, a Wolontariuszom za cenną pracę i poświęcony czas. Dziękuję za ten piękny przykład – jak mawiał święty Jan Paweł II – „naturalnego odruchu serca”, który staje się motywacją do poświęcenia życia dla innych. Bo być wolontariuszem to być dla innych – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

- „Kredkobranie 2021” znów pokazało, że jesteśmy wrażliwi na drugiego człowieka, naszego Rodaka mieszkającego na Kresach. Dzięki zaangażowaniu wielu osób z całej Polski po raz kolejny został pobity rekord. Jednak nie liczby są tutaj najważniejsze, a serca otwarte na potrzeby najmłodszego pokolenia Polaków mieszkających na Kresach – ocenia Tomasz Konturek, prezes zarządu Fundacji Ignatianum i koordynator zbiórki.

- Jesteśmy, jako Fundacja i Wolontariusze wdzięczni za zaangażowanie każdego w tę akcję. Przerosła ona nasze oczekiwania. Dzięki tak wielkiemu odzewowi będziemy mogli dotrzeć z pomocą do jeszcze większej liczby placówek i środowisk na polskich Kresach. Obecnie nasze prace skupiać się będą na segregowaniu darów w magazynie. W drugim tygodniu listopada udamy się z pierwszym wyjazdem na Litwę, następnie na Ukrainę – dodaje Tomasz Konturek.


20211014 Kredkrobranie20211014 Kredkrobranie20211014 Kredkrobranie20211014 Kredkrobranie20211014 Kredkrobranie20211014 Kredkrobranie20211014 Kredkrobranie20211014 Kredkrobranie20211014 Kredkrobranie20211014 Kredkrobranie20211014 Kredkrobranie
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj