Medal „Gloria Artis” dla Profesora Franciszka Bunscha
2021-10-20

Sława polskiego malarstwa i grafiki, przedstawiciel krakowskiej szkoły grafiki warsztatowej, wieloletni wykładowca i profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Profesor Franciszek Bunsch otrzymał dzisiaj z rąk wojewody małopolskiego Łukasza Kmity Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, nadany przez wicepremiera, ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotra Glińskiego. W uroczystości uczestniczyli również: emerytowany rektor ASP prof. Adam Wsiołkowski, prezes Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Krakowskiego Joanna Warchoł oraz rodzina i przyjaciele.

– Dzisiaj w sposób szczególny wyróżniamy Pana Profesora za całokształt twórczości, za wkład w rozwój malarstwa i grafiki. Niezliczone miejsca wystaw indywidualnych świadczą o kunszcie i wybitnych zdolnościach, które na całym świecie podziwiały tłumy zwiedzających. Gratulując Panu Profesorowi, życzę zdrowia i sił, dziękując przy tym również za Pana wieloletnią i nieocenioną pracę pedagogiczną – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

***

Profesor Franciszek Bunsch od 1951 roku brał udział w wystawach ogólnopolskich, regionalnych oraz w wystawach grafiki polskiej za granicą, m.in.: w Belgii, Holandii, Niemczech, Kanadzie i USA. Pokazał swoje prace na ponad 30 wystawach indywidualnych, stając się jednym z wysoko cenionych reprezentantów nurtu metaforycznego grafiki warsztatowej, wykonywanej w tradycyjnych technikach. Jest autorem szeregu publikacji o charakterze teoretycznym i podręcznikowym. Brał udział w licznych przeglądach i konkursach, otrzymując wiele nagród, m.in. I nagrodę i wyróżnienie w V Ogólnopolskim Konkursie Grafiki Marynistycznej w Gdańsk 1969 roku, II nagrodę w Międzynarodowym Biennale Małej Formy Graficznej w Ostrowie Wielkopolskim w 1997 roku oraz nagrodę specjalną na Międzynarodowym Biennale Grafiki CUPRUM VIII w Lublinie w 1999 roku. W 2010 roku Profesor Bunsch zdobył I nagrodę oraz medal im. Pawła Stellera na VII Międzynarodowym Przeglądzie Ekslibrisu im. P. Stellera w Katowicach.

Niezwykle ważnym wkładem w kulturę polską jest wieloletnia działalność pedagogiczna. Z pracowni drzeworytu krakowskiej ASP prowadzonej przez Profesora Franciszka Bunscha w latach 1965-1996 wyszło wielu znaczących artystów, m.in. dzisiejsi profesorowie Krzysztof Skórczewski czy Tadeusz Nuckowski, Jerzy Jędrysiak, dwukrotny rektor ASP prof. Stanisław Tabisz, a także scenografka Jadwiga Mydlarska-Kowal. Po przejściu na emeryturę prowadził nadal pracę pedagogiczną w formie wykładów gościnnych i odczytów.

20211020 Gloria Artis dla profesora Franciszka Bunscha 20211020 Gloria Artis dla profesora Franciszka Bunscha 20211020 Gloria Artis dla profesora Franciszka Bunscha 20211020 Gloria Artis dla profesora Franciszka Bunscha 20211020 Gloria Artis dla profesora Franciszka Bunscha 20211020 Gloria Artis dla profesora Franciszka Bunscha 20211020 Gloria Artis dla profesora Franciszka Bunscha 20211020 Gloria Artis dla profesora Franciszka Bunscha 20211020 Gloria Artis dla profesora Franciszka Bunscha 20211020 Gloria Artis dla profesora Franciszka Bunscha 20211020 Gloria Artis dla profesora Franciszka Bunscha
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj