Stawiamy na praktykę. Laboratoria Przyszłości
2021-11-26

- Nowoczesna szkoła to szkoła, gdzie zajęcia prowadzone są w sposób ciekawy, z wykorzystaniem narzędzi na miarę XXI wieku. Taka szkoła staje się kuźnią talentów i młodych odkrywców; miejscem, gdzie zarówno uczniowie, jak i nauczyciele mogą się w pełni realizować. Polski rząd chce budować taką szkołę marzeń. Zależy nam na tym, by edukacja była atrakcyjna i interdyscyplinarna. Stawiamy na praktykę. Temu służą „Laboratoria Przyszłości”, które już niebawem będą powstawać w każdym województwie. Jak napisał Stefan Żeromski: „Nauka jest jak niezmierne morze... Im więcej jej pijesz, tym bardziej jesteś spragniony”. Wierzę, że dzięki „Laboratoriom Przyszłości” głód wiedzy, odwaga i pasja odkrywania staną się u młodych ludzi jeszcze większe, a ich energia będzie jeszcze bardziej konstruktywnie wykorzystywana – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Kompetencje przyszłości

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).

Dzięki „Laboratoriom Przyszłości” organy prowadzące szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych. Wsparcie będzie przekazane w całości jeszcze w 2021 r.

Co ważne, nie ma konieczności wniesienia wkładu własnego. Za otrzymane środki finansowe szkoły pozyskają nowoczesne wyposażenie do pracowni szkolnych, w tym laboratoriów. Wszystko po to, aby rozwijać umiejętności i talenty dzieci i młodzieży.

Strzał w dziesiątkę

- Do szeregu działań służących wsparciu lokalnych samorządów dołączył kolejny program, jakiego jeszcze nie było. Tym razem środki przeznaczane są na realizację zadań inwestycyjnych jednostek samorządu terytorialnego polegających na rozwijaniu szkolnej infrastruktury. To historyczne, największe wsparcie dla szkół podstawowych. Inwestycja w młode pokolenie to budowanie innowacyjności i kreatywności tych, którzy będę mieli swój wkład w rozwój polskiej gospodarki. Program cieszy się w Małopolsce ogromnym powodzeniem. To potwierdza, jak wysoce trafioną inicjatywą polskiego rządu są „Laboratoria Przyszłości” – podkreśla wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

I transza dla Małopolski: blisko 73 mln zł

Do Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie została już przesłana pierwsza transza środków dla 1035 szkół z naszego województwa. Łącznie to blisko 73 mln zł. Środki te zostaną przekazane na rachunki bankowe jednostek samorządu terytorialnego, które są organami prowadzącymi publiczne szkoły podstawowe lub publiczne szkoły artystyczne realizujące kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej.

Dzięki tym środkom powstaną pierwsze w naszym województwie „Laboratoria Przyszłości”. Ale to nie wszystko. Kolejne wnioski szkół, zarekomendowane przez Wojewodę Małopolskiego, zostaną niebawem zatwierdzone.

Łącznie, o objęcie wsparciem ubiega się 1256 uprawnionych szkół (niemal 98%), a w ramach programu trafi do Małopolski w tym roku prawie 90 mln zł.

Jeszcze można składać wnioski

Co ważne, można jeszcze składać wnioski o objęcie finansowaniem w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”. Ostateczny termin aplikowania został przedłużony do 30 listopada 2021 r. (https://www.gov.pl/web/laboratoria/termin-skladania-wnioskow-przedluzony).

Wnioski, składane za pośrednictwem dedykowanej strony internetowej, rozpatrywane są na bieżąco przez Wojewodę i przekazywane do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

- Zachęcam wszystkich, którzy jeszcze nie zdecydowali się sięgnąć po fundusze umożliwiające doposażenie szkół podstawowych, aby to uczynili. Dołóżmy wszelkich starań, aby zapewnić najmłodszym uczniom możliwość poszukiwania pasji, łączenia nauki z wielu dziedzin i rozwijania umiejętności w nowoczesnym środowisku. Wykorzystajmy tę niepowtarzalną inicjatywę edukacyjną dla stworzenia szkoły marzeń. Razem budujmy „Laboratoria Przyszłości” w Małopolsce! – zachęca wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

I transza – wykaz szkół, które otrzymały dofinansowanie w ramach programu Laboratoria Przyszłości

Szkoły w programie – wyszukiwarka

Laboratoria Przyszłości
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj