Barbórka na Akademii Górniczo-Hutniczej
2021-12-10

„Pochód lisów” czy „Skok przez skórę” to tradycyjne obrzędy barbórkowe, które można zobaczyć na najstarszej uczelni technicznej w Polsce. Barbórka w murach Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie jest świętem wszystkich absolwentów, górników i sympatyków. W tegorocznych obchodach tego głęboko wpisanego w tradycję krakowskiej uczelni Święta wziął udział wiceminister edukacji i nauki prof. Włodzimierz Bernacki i wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Rozpoczęła je msza święta w kolegiacie Świętej Anny. Po mszy odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Obchodom górniczego święta towarzyszy cykliczna Konferencja Studenckich Kół Naukowych Pionu Górniczego.

- Cieszę się, że tradycja górniczego święta w AGH nie zanika. Akademia Górnicza-Hutnicza w Krakowie to nowoczesny uniwersytet, który aktywnie uczestniczy w budowaniu społeczeństwa opartego na wiedzy oraz w tworzeniu innowacyjnych technologii. Uczelnia łączy nowoczesność z tradycją i ma ugruntowaną pozycję w kraju i coraz mocniejszą za granicą. Dzięki doświadczonej kadrze, nowoczesnym laboratoriom, a przede wszystkim więzi łączącej społeczność AGH, uczelnia cieszy się wśród studentów bardzo dużą popularnością. Gratuluję Państwu szerokiej działalności i życzę wielu sukcesów, a święta Barbara, niech nad Wami czuwa. Szczęść Boże! – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Premier Mateusz Morawiecki skierował do uczestników list, który został odczytany przez wojewodę małopolskiego Łukasza Kmitę.

- Pragnę złożyć na ręce Jego Magnificencji Rektora podziękowania dla całej kadry naukowo-dydaktycznej za kształcenie kolejnych pokoleń specjalistów wspierających rozwój gospodarczy naszego kraju. Wiem, że są oni doskonale przygotowani, by odpowiadać na wyzwania, z jakimi mierzy się cały sektor energetyczny. To powód do zasłużonej dumy. Wyrażam również uznanie dla osiągnięć uhonorowanych dziś stopniami górniczymi i wyróżnieniami wydziałowymi. Z okazji tegorocznego Dnia Górnika składam całej społeczności Akademii Górniczo-Hutniczej serdeczne barbórkowe gratulacje. Życzę Państwu wszelkiej zawodowej i osobistej pomyślności oraz wykorzystywania szans, które niesie nam przyszłość – napisał premier Mateusz Morawiecki.

20211210 Dzień Górnika AGH 20211210 Dzień Górnika AGH 20211210 Dzień Górnika AGH 20211210 Dzień Górnika AGH 20211210 Dzień Górnika AGH 20211210 Dzień Górnika AGH 20211210 Dzień Górnika AGH 20211210 Dzień Górnika AGH 20211210 Dzień Górnika AGH
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj