Wojewoda Łukasz Kmita w Radiu Kraków: Musimy być odpowiedzialni, żeby przeżywać spokojnie Święta
2021-12-13

Bieżąca sytuacja epidemiczna, kampania społeczna Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie dotycząca szczepień oraz obchody 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego były głównymi tematami porannej rozmowy w Radiu Kraków. Gościem redaktora Jacka Bańki był wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

– Jest nieco lepiej niż tydzień temu. Około 1000 nowych przypadków jest w systemie. Jeśli chodzi o liczbę osób w szpitalach, to mamy dane z wczoraj. Mamy około 2320 pacjentów z COVID-19. To lekki wzrost w porównaniu do ubiegłego tygodnia. Nie są to jednak aż tak duże wzrosty. To około 5%. Bywały wzrosty 30-40%. Dzisiaj rozwijamy kolejne łóżka respiratorowe. Mam duży bufor „zwykłych” łóżek. Trzymamy rękę na pulsie. Epidemię mamy pod kontrolą. Najbliższe święta to święta odpowiedzialności. Od naszej postawy zależy, czy uda się stłumić epidemię. Proszę Małopolan, żeby zachowywali się odpowiedzialnie – mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Już w tym tygodniu ruszą szczepienia dzieci od 5. do 11. roku życia. Najprawdopodobniej od 16 grudnia ruszy szczepienie dzieci przedszkolnych i uczniów młodszych klas szkoły podstawowej.

– Dzisiaj są wystawiane e-skierowania. Od jutra można się rejestrować. Data jest pewna. Ze strony Ministerstwa Zdrowia jest zrobione wszystko, żeby umożliwić szczepienia. Specjaliści mówią, że od początku pandemii 250 tysięcy dzieci zakaziło się COVID-19. W Europie i na świecie szczepionki dla dzieci wydają się skuteczne. Dzieci szczepione są 1/3 dawki dla dorosłych. Nie mają też tak dolegliwych objawów niepożądanych. Kwalifikację do szczepień wyda lekarz. Zachęcam rodziców, żeby kontaktowali się z lekarzem, rozmawiali o możliwości szczepienia dzieci – zaznaczył wojewoda małopolski.

Dzisiaj ruszyła kampania społeczna realizowana przez Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie. Akcja skierowana jest do wszystkich Małopolan, którzy jeszcze się nie zaszczepili.

– Krok po kroku budujemy zbiorową odporność. Przekroczyliśmy 45% zaszczepionych Małopolan. W Radiu Kraków i w TVP ruszamy z wojewódzką kampanią, zwracającą uwagę na to, że dla wielu rodzin te święta mogą być dramatyczne. Rodzice, dziadkowie być może są w szpitalu, leżą pod respiratorem. Znamy takie przypadki. Niemal w każdej rodzinie to jest. Żeby przeżywać spokojnie święta, musimy być odpowiedzialni. To święta naszej odpowiedzialności. Proszę wszystkich, żeby zwrócili uwagę na bezpieczeństwo swoje i najbliższych. Trzeba jak najszybciej zgłosić się na szczepienie – zachęcał wojewoda.

13 grudnia to ważna data w powojennej historii Polski. By upamiętnić ofiary stanu wojennego, wojewoda małopolski Łukasz Kmita zaprasza m.in. do zapalenia świecy o 19.30.

– Rekonstrukcje historyczne oddające realia stanu wojennego – zachęcam, żeby każdy z mieszkańców Krakowa przyszedł na Mały Rynek zobaczyć wystawę. Można sobie przypomnieć o tych trudnych czasach. Po południu zachęcam do pojawienia się na Wawelu. Tam będzie mapping. Będzie wyświetlany film na murach Wawelu. O 16.30 zapraszamy na mszę świętą. Potem na placu Ojca Studzińskiego będą kwiaty, znicze i przemówienia. Warto upamiętnić ofiary stanu wojennego, zapalając wieczorem w oknie „Światło Wolności”.

Zachęcamy do wysłuchania całości rozmowy w Radiu Kraków

20210827 WO w Radiu Kraków
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj