O sytuacji epidemicznej w Małopolsce. XLIX Sesja Sejmiku Województwa Małopolskiego
2022-01-31

Podczas dzisiejszej Sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego omówiona została aktualna sytuacja epidemiczna. Uczestniczył w niej wojewoda małopolski Łukasz Kmita, który przedstawił radnym i Małopolanom szczegółowe działania podejmowane przez polski rząd i Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie w czasie epidemii.

- Wzmacniamy system Ratownictwa Medycznego! W Małopolsce od jutra uruchomionych zostanie dodatkowych 14 Zespołów Ratownictwa Medycznego. Z uruchomionymi w styczniu jedenastoma dodatkowymi - będzie to więc 25 ZRM-ów, które będą dysponowane do zgłoszeń. Dziękuję pracownikom m.in. ochrony zdrowia, Sanepidu i innych służb za ogromny wysiłek w walce z pandemią - mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.


Tylko w ciągu ostatniego tygodnia dzienna liczba osób zakażonych wzrosła w Małopolsce o 7%. Zwiększyła się także liczba osób hospitalizowanych z powodu COVID-19. 23 stycznia były to 1 654 osoby, podczas gdy 30 stycznia było ich już 1900. To wzrost o niemal 250 osób (tj. 15%).

- Pod kątem piątej fali mamy różne scenariusze. Dzisiaj jesteśmy na etapie, gdzie mamy przygotowanych około 3 tys. łóżek covidowych, czyli ten żelazny bufor około 1 tys. łóżek wolnych. Jeśli natomiast będzie wypełnionych 85% łóżek w poszczególnych szpitalach, będziemy zwiększali bazę łóżek. W pierwszym etapie tego „czarnego scenariusza” bierzemy pod uwagę uruchomienie maksymalnie liczby łóżek na poziomie 4 tys. – czyli o tysiąc więcej – mówi wojewoda Łukasz Kmita.

Wśród osób zakażonych koronawirusem, jak dotąd, 473 przypadki dotyczyły wersji OMICRON. Na kwarantannie przebywa niemal 39 tys. Małopolan.

W pełni zaszczepionych jest ok. 47% mieszkańców naszego województwa. Najwyższym poziomem wyszczepialności mogą się pochwalić: Kraków, Zielonki i Michałowice. Zupełnie odwrotna sytuacja jest natomiast w gminach: Biały Dunajec, Szaflary i Czarny Dunajec.


Nadal niezwykle ważne pozostają zasady: dezynfekcja, dystans, maseczka. I tu, w ramach wsparcia, do naszego województwa trafiło prawie 18 mln maseczek chirurgicznych i niemal 3,5 mln masek FFP2. Będą one rozdysponowane do mieszkańców naszego województwa, ośrodków pomocy społecznej, noclegowni, OSP, służb administracji zespolonej oraz służb mundurowych.

- Są zadania, które realizują wspólnie administracja samorządowa i rządowa. Walka z epidemią koronawirusa jest z pewnością takim właśnie wyzwaniem, gdzie podejmowane działania zazębiają się i wzajemnie oddziałują na siebie. Małopolska ma to szczęście, że ta współpraca układa się dobrze, a wypracowany system komunikacji i decyzyjności sprawdza się. Wierzę, że wspólnie pokonamy koronawirusa  – podkreśla wojewoda Łukasz Kmita.

JLF_7911JLF_7881JLF_7885JLF_7898JLF_7876tytułowa - sytuacja malopolskadane epidemiczneśrednia dzienna zakażeńzakażenia i hospitalizacjewykres zakażenia i hospitalizacjeomikronzużycie tlenuzakażenia DPSszczepieniawyszczepialność
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj