Rządowa Tarcza Antyinflacyjna 2.0 – ceny paliw w dół!
2022-02-01

Z 23 do 8 procent spada podatek VAT na paliwa! Ta znacząca obniżka to efekt działającej od dziś rządowej Tarczy Antyinflacyjnej 2.0. Akcyza na paliwo została obniżona już za sprawą Tarczy Antyinflacyjnej 1.0. Teraz ceny będą jeszcze niższe! Rząd prowadzi szeroko zakrojone działania, aby złagodzić skutki inflacji.

- Zdecydowaliśmy, że obniżymy stawkę VAT na paliwa z 23 procent na 8 procent, co przełoży się na obniżkę ceny litra benzyny i diesla na stacji od 60 do 70 groszy. Cena powinna spaść do około 5 zł. Pamiętajmy, że na początku grudnia 2021 r. litr kosztował już ponad 6 zł. Najpierw był pierwszy ruch: cena spadła zgodnie z zapowiedziami do ok. 5,70 zł, a teraz obniżymy ją o kolejne 60-70 groszy – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej zapowiadającej obniżki cen.

- Drożejąca ropa naftowa czy LPG to problem całej Europy. Polski rząd stara się jak najmocniej wspomagać obywateli, stąd właśnie druga już edycja Tarczy Antyinflacyjnej. To realna pomoc i obniżenie cen, nie tylko na stacjach benzynowych, ale  także produktów żywnościowych czy energii. Już Tarcza Antyinflacyjna 1.0 ograniczyła wzrost kosztów energii elektrycznej. To działanie stricte ukierunkowane na pomoc dla polskich rodzin. Dziś na stacjach kierowcy mogli się przekonać o tym, że te działania to konkrety. Jak sprawdzili pracownicy Urzędu Wojewódzkiego, są stacje, gdzie ceny spadły nawet poniżej 5 złotych za litr. Tankowanie do pełna to oszczędność nawet 40 złotych! Ta obniżka jest szczególnie ważna dla osób, które na co dzień dojeżdżają do pracy po kilkanaście i kilkadziesiąt kilometrów – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

- Rząd Pana Premiera Morawieckiego nie ustaje w dążeniach, aby walczyć z inflacją. Wzrost cen wywołały czynniki zewnętrzne, takie jak światowy kryzys gospodarczy po pandemii COVID-19, szantaż gazowy Rosji czy polityka energetyczna Unii Europejskiej. Rządowa Tarcza Antyinflacyjna 2.0 to pakiet rozwiązań, który obniży lub czasowo zniesie podatek VAT. Dotrzymujemy słowa, reagujemy i na pewno nie pozostaniemy bierni w takich sytuacjach
– mówi przedstawiciel rządu w terenie.

Od 1 lutego, zgodnie z rozwiązaniami Tarczy Antyinflacyjnej, stawki VAT kształtują się następująco:
• przedłużenie 5% stawki VAT na prąd,
• obniżenie stawki VAT na ciepło do 5%,
• wprowadzenie zerowej stawki VAT na nawozy i inne wybrane środki wykorzystywane w produkcji rolniczej,
• wprowadzenie zerowej stawki VAT na gaz ziemny,
• wprowadzenie zerowej stawki VAT dla podstawowych produktów żywnościowych, objętych obecnie stawką 5% (m.in. mięso i ryby oraz przetwory z nich, produkty mleczarskie, warzywa i owoce, przetwory ze zbóż i wyroby piekarnicze, niektóre napoje czy produkty do żywienia niemowląt oraz dzieci, np. kaszki).

Ponadto od 1 stycznia 2022 r. gospodarstwa domowe wielolokalowych budynków spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, a także m.in. szpitale, szkoły, przedszkola czy instytucje kultury zostały objęte specjalnymi taryfami na gaz. Dzięki nim Polacy oraz najważniejsze instytucje użyteczności publicznej zapłacą niższe rachunki za ogrzewanie.

Kontrolę i monitoring cen produktów na rynku wykonuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

- Zgodnie z poleceniem UOKIK w Warszawie Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Krakowie od 9 grudnia 2021 r. do 25 stycznia 2022 r., 2 razy w tygodniu (13 razy) przeprowadzał monitoring cen paliw na stacjach zlokalizowanych na terenie województwa małopolskiego. Monitoringiem objętych jest 65 stacji paliw, tj.: 25 na terenie Krakowa oraz po 20 na terenie powiatu tarnowskiego oraz nowosądeckiego. Cenę paliw sprawdza się dla podstawowych paliw takich jak: olej napędowy, benzyna bezołowiowa 95 oraz gazu skroplonego LPG. Z pierwszego etapu monitoringu cen wynika, że na naszym terenie badane stacje zareagowały pozytywnie na zmianę akcyzy. Inspektorzy, działając na podstawie upoważnienia, wystawionego przez Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Inspekcji Handlowej, sprawdzają również ceny towarów spożywczych, jak np. produkty mleczne, zbożowe, mięsa, warzywa, owoce czy artykuły dla dzieci. Po przeprowadzeniu monitoringu, ustalenia w zakresie wysokości cen przekazywane będą Prezesowi UOKiK – mówi małopolski wojewódzki inspektor inspekcji handlowej Joanna Jahn-Machowska.

Rządowa Tarcza Antyinflacyjna - obniżenie cen paliw - zbiorówka KrakówRządowa Tarcza Antyinflacyjna - obniżenie cen paliw - zbiorówka TarnówRządowa Tarcza Antyinflacyjna - obniżenie cen paliw - zbiorówka Nowy SączRządowa Tarcza Antyinflacyjna - obniżenie cen paliw - Kraków, WłóczkówRządowa Tarcza Antyinflacyjna - obniżenie cen paliw - Tarnów, MościckiegoRządowa Tarcza Antyinflacyjna - obniżenie cen paliw - Nowy Sącz, Jeremiego Wiśniowieckiego
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj