Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie: ciągłość pracy zachowana i rządowe wsparcie
2022-02-01

Dokładamy wszelkich starań, aby wzmocnić Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie. To placówka, której znaczenia nie trzeba nikomu tłumaczyć. Aktualnie są dwa priorytety. Po pierwsze, zabezpieczyć ciągłość pracy wszystkich oddziałów. Po drugie, wesprzeć Szpital w bieżącej działalności. O tych kwestiach mówili dziś po południu na briefingu prasowym wojewoda małopolski Łukasz Kmita oraz dyrektor Szpitala prof. dr hab. Wojciech Cyrul.


Ciągłość pracy zachowana

Po wielu złożonych działaniach dziś możemy powiedzieć, że ciągłość pracy Szpitala jest zachowana. Sprawy kadrowe zostały pomyślnie rozwiązane. Etaty, a tym samym opieka nad pacjentami, są zabezpieczone. Także zabiegi planowe i przyjęcia, które na dziś zostały wstrzymane, będą kontynuowane.

Przypomnijmy. W związku ze złożeniem wypowiedzenia przez grupę lekarzy Szpital prowadził negocjacje mające na celu wypracowanie rozwiązania zadowalającego obie strony. Miały one wiele etapów. Przyniosły pozytywne rezultaty. Część lekarzy wycofała wypowiedzenia. Do wczoraj nie zrobiła tego grupa 26 anestezjologów.

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita był w stałym kontakcie z dyrektorem Szpitala prof. dr. hab. Wojciechem Cyrulem oraz władzami Collegium Medicum, otrzymując na bieżąco informacje.

Dyrekcja Szpitala dołożyła wszelkich starań, aby wypracować pozytywne rozwiązanie. Propozycja finansowa, którą otrzymali lekarze, była propozycją dobrą uwzględniającą zarówno możliwości Szpitala, jak i wysoki poziom zadań tych lekarzy. W wypracowaniu tej propozycji uczestniczyli przedstawiciele anestezjologów, władz UJ, środowiska medycznego.

Dziś rozmowy i starania były kontynuowane. Przyniosły one pomyślne rezultaty. Lekarze zostają.

Wsparcie dla Szpitala

Dziś możemy przekazać kolejną dobrą informację. Jeszcze wczoraj wojewoda małopolski Łukasz Kmita podpisał wniosek o przekazanie na rzecz Szpitala środków z rezerwy ogólnej budżetu państwa na zakup aparatury i sprzętu medycznego o wartości 9 180 200 zł.

- Chcemy wesprzeć Uniwersytecki Szpital Dziecięcy środkami z rezerwy ogólnej budżetu państwa, które zostałyby przeznaczone na zakup aparatury i sprzętu medycznego. To m.in. pompy infuzyjne, respiratory noworodkowe, kardiomonitory, inkubatory, holtery czy pompy insulinowe. Kwota, o którą wystąpiłem do Pana Premiera Mateusza Morawieckiego, jest bezprecedensowa – zarówno jeśli chodzi o wysokość dotacji z rezerwy ogólnej budżetu państwa, jak i wielkość dofinansowania dla Szpitala. Wiem, że są też prowadzone działania dotyczące retaryfikacji świadczeń, jak również poszerzenia jednego z kontraktów. Wierzę, że to wszystko składa się niejako na otwarcie nowego etapu w Szpitalu. Dziękuję Panu Premierowi oraz Ministrowi Zdrowia za deklarację przekazania tych środków, jak i osobiste zaangażowanie. W pomoc dla Szpitala włączyli się parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości z poseł Małgorzatą Wassermann na czele. Robiliśmy wszystko, aby udało się wypracować jak najlepsze rozwiązanie. Dla dobra sprawy. Dla dobra pacjentów, którymi opiekuje się Szpital – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

- Bardzo dziękuję Panu Premierowi, Panu Ministrowi Niedzielskiemu, Panu Wojewodzie Małopolskiemu, Pani Poseł Wassermann i wszystkim, którzy ogromnie zaangażowali się w pomoc dla Szpitala. Zrobili wszystko, co w ich mocy, aby ratować funkcjonowanie tak ważnej jednostki medycznej. Sytuacja Szpitala wymaga jeszcze wielu naszych wspólnych działań i dalszego wsparcia ze strony Ministerstwa Zdrowia. Jestem przekonany, że skoro pokonaliśmy pierwsze, najtrudniejsze przeszkody, wspólnie uda nam się naprawić sytuację w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie - powiedział prof. dr hab. Wojciech Cyrul.

WhatsApp Image 2022-02-01 at 18.54.13WhatsApp Image 2022-02-01 at 18.56.59WhatsApp Image 2022-02-01 at 18.54.09
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj