Naszym obowiązkiem jest pamięć o Bohaterach. 80. rocznica utworzenia Armii Krajowej
2022-02-11

14 lutego 2022 r. będziemy obchodzić 80. rocznicę przekształcenia Związku Walki Zbrojonej w Armię Krajową – największą formację walki podziemnej na świecie. Dla upamiętnienia tego wydarzenia wojewoda małopolski Łukasz Kmita oraz prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki zapraszają na uroczystości w Krakowie.

- Był taki czas w historii Polski, gdy oddanie i wierność Ojczyźnie trzeba było wyrażać w działaniach zbrojnych. Był to czas, gdy marzenie o niepodległości i niezawisłości naszego kraju pozostawało najsilniejszą motywacją do działań wymagających jednocześnie największych poświęceń. Ci, którzy je podjęli, którzy zdecydowali się wstąpić w szeregi Armii Krajowej, stawali się jednocześnie inspiracją dla całego polskiego społeczeństwa. To oni kształtowali postawę pokoleń, przypominając, że dążenie do wolnej i odrodzonej Polski jest obowiązkiem polskiego narodu. Pamięć o tych Bohaterach jest naszym bezwzględnym obowiązkiem – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Poniedziałkowe obchody rozpoczną się o godz. 8.00 mszą świętą w katedrze wawelskiej. Dalszy ich ciąg będzie miał miejsce przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Jana Matejki w Krakowie (początek godz. 10.00), gdzie m.in. po odśpiewaniu hymnu państwowego i wciągnięciu flagi państwowej odczytany zostanie apel pamięci. Uroczystości uświetni orkiestra wojskowa.

Natomiast o godz. 12.00 na placu Szczepańskim zainaugurowana zostanie wystawa IPN: „Armia Krajowa – największa podziemna armia świata”.

Szczegółowy program obchodów znajduje się na załączonym plakacie. Zachęcamy do udziału w uroczystościach.


80. rocznica powstania Armii Krajowej80. rocznica utworzenia AK plakat
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj