Zmieniać świat na lepsze... Prezydenckie Medale dla krakowskich lekarzy
2022-02-11

Na co dzień pracują w krakowskich szpitalach. Ale swoją wiedzę i doświadczenie postanowili wykorzystać też, aby pomagać w Afryce. Prof. dr hab. n. med. Robert Jach i dr hab. n. med. Bartłomiej Guzik to niezwykle doświadczeni lekarze, których pasja i determinacja przerodziła się w misję „Doctors Africa”. Misję, która wyrosła z chęci zmieniania świata na lepsze.

Dziś, przy okazji Światowego Dnia Chorego, z rąk wojewody małopolskiego Łukasza Kmity prof. Robert Jach i dr hab. n. med. Bartłomiej Guzik odebrali przyznane im przez prezydenta RP Andrzeja Dudę Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości. W uroczystości wziął udział także prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. Collegium Medicum prof. dr hab. med. Tomasz Grodzicki.


Doctors Africa

Doctors Africa to misja realizowana przez Uniwersytet Jagielloński - Collegium Medicum, Fundację Centrum Dobroczynności Lekarskiej oraz Związek Polskich Kawalerów Maltańskich. Tworzą ją studenci medycyny i ich nauczyciele. Wyjeżdżają do Tanzanii i Ugandy, aby przeprowadzać konsultacje, badania specjalistyczne, ale też edukować. Chcą dzielić się wiedzą, zdobywać bezcenne doświadczenie medyczne, uczyć się i dawać wsparcie.

Nie chcemy zrobić tam miesięcznego desantu, przebadać kilkaset osób i wyjechać. Chcemy zrobić coś, co po angielsku nazywa się ‘make a difference’ – zawieźć sprzęt i wyszkolić w jego obsłudze lokalnych ratowników, pielęgniarki, a także lekarzy. Chcemy zdiagnozować pacjentów, których dalsze leczenie prowadzić będą lokalni medical officers, dzięki czemu pacjenci będą mogli liczyć na opiekę na miejscu – mówi dr hab. Bartłomiej Guzik.

Podczas misji medycznej zrealizowanej w 2021 grupie dziewięciu lekarzy i studentów udało się wykonać łącznie ponad 1500 konsultacji specjalistycznych i drobnych zabiegów czy badań USG, a także  kilkadziesiąt dużych operacji ginekologicznych .

Chciałem bardzo podziękować studentom, których tutaj reprezentujemy. Ideą tego projektu było pokazanie młodym ludziom, że medycyna jest potężnym narzędziem, którego czasami nie wykorzystujemy albo nie mamy takiej świadomości oraz pokazanie, że żyjemy w naprawdę bogatym kraju i warto się tą wiedzą z innymi podzielić – podkreśla prof. Robert Jach.

Podstawową misją uniwersytetu jest kształcenie studentów. Drugą misją jest prowadzenie badań naukowych. Ale jest też trzecia misja, o której często zapominamy. Działalność na rzecz szeroko pojętego środowiska. (…) Wspieramy tego typu inicjatywy, kreujemy tego typu postawy, dlatego bardzo dziękuję za tę działalność – dodaje prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. Collegium Medicum prof. dr hab. med. Tomasz Grodzicki.


Medale Stulecia odzyskanej Niepodległości

Św. Jan Paweł II powiedział: „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”. Swą postawą Panowie Profesorowie pokazują niezwykłą determinację i chęć pomagania innym. To piękna inspiracja dla studentów i niezwykła lekcja bezwarunkowej pomocy innym. Z jednej strony stoją Panowie na froncie walki z pandemią, a z drugiej pracują charytatywnie. Dziś, w Światowym Dniu Chorego, chcę w szczególności docenić tę ideę dobroczynności lekarskiej, tę niezwykłą misję, którą realizują Panowie w ramach projektu „Doctors Africa”. Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości, który mam zaszczyt wręczyć Panom w imieniu Pana Prezydenta, to wyraz wdzięczności za Panów zaangażowanie – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Dr hab. n. med. Bartłomiej Guzik jest lekarzem, kardiologiem, internistą pracującym w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II oraz adiunktem w Klinice Kardiologii Interwencyjnej Collegium Medicum UJ. Jest autorem 48 publikacji oraz wielu doniesień konferencyjnych zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Charytatywnie działa od ponad 25 lat. Jest założycielem i prezesem Fundacji Centrum Dobroczynności Lekarskiej im. prof. Teresy Adamek- Guzik i Jana Guzika. W ramach misji „Doctors Africa” wyjeżdża jako lekarz, ale wcześniej przygotowuje wiele projektów, urządzeń czy materiałów medycznych. Na miejscu zajmuje się także nauczaniem felczerów czy pielęgniarzy i opiekunów medycznych, w jaki sposób radzić sobie z różnymi chorobami, jak je rozpoznawać, leczyć, wykonywać drobne zabiegi, itp.

Prof. Robert Jach pełni obecnie rolę kierownika Kliniki Endokrynologii Ginekologicznej Collegium Medicum UJ w Krakowie, jest również konsultantem wojewódzkim w zakresie endokrynologii ginekologicznej. Posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe, poparte nie tylko niezwykle bogatą praktyką kliniczną, ale także licznymi szkoleniami i zagranicznymi stażami naukowo-klinicznymi. Jest także członkiem Zarządu Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej, prezesem Polskiego Towarzystwa Kolposkopii i Patofizjologii Szyjki Macicy oraz członkiem Europejskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej. W ramach wyjazdów do Afryki kieruje projektem „Doctor Baby”, skupiającym się na pomocy kobietom i noworodkom.


Światowy Dzień Chorego

11 lutego obchodzimy Światowy Dzień Chorego. Jest to święto ustanowione 30 lat temu przez papieża Jana Pawła II w liście do kard. Fiorenza Angeliniego, ówczesnego przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Celem obchodów tego święta jest objęcie modlitwą wszystkich cierpiących (fizycznie, jak i duchowo) i zwrócenie uwagi świata na ich potrzeby.

- W swoim orędziu na tegoroczne obchody Światowego Dnia Chorego papież Franciszek napisał: „Modlę się za wszystkich pracowników służby zdrowia, aby bogaci w miłosierdzie, ofiarowywali pacjentom, wraz z odpowiednią opieką, swoją braterską bliskość”. Postawa Panów Profesorów, którym wręczyłem Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości, jest przykładem właśnie takiej braterskiej bliskości ofiarowywanej pacjentom – podsumowuje wojewoda małopolski Łukasz Kmita.


Medale Prezydenckie Medale Prezydenckie Medale Prezydenckie Medale Prezydenckie Medale Prezydenckie Medale Prezydenckie Medale Prezydenckie Medale Stulecia Odzyskanej NiepodległościDoctors AfricaŚwiatowy Dzień Chorego 2022
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj