Po wichurach w Małopolsce
2022-02-18

Ostatnia doba była bardzo niespokojna w Małopolsce , jeśli chodzi o pogodę. Do godziny 6.00 rano obowiązywało ostrzeżenie o silnym wietrze, wydane przez IMGW.

Strażacy mieli pełne ręce pracy. Jak podaje Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, ubiegłej doby zrealizowano 668 zgłoszeń atmosferycznych. Ogółem uszkodzonych zostało 221 budynków (mieszkalnych – 149, gospodarczych – 72), w tym zerwanych dachów jest 15, a uszkodzonych dachów – 199. Obecnie sytuacja się uspokoiła i brak jest zdarzeń związanych z silnymi wiatrami. Łącznie bez prądu jest aktualnie 393 klientów Tauron Dystrybucja S.A. (na godz. 6.00).

- Państwo polskie nie pozostawi poszkodowanych bez pomocy. Poprzez samorządy będziemy wypłacać szybkie zasiłki do 6 tys. zł, a w razie potrzeby będzie realizowana duża pomoc finansowa.  Dziękuję strażakom i wszystkim służbom za sprawną i ofiarną pomoc poszkodowanym. Niestety najbliższe dni również będą niespokojne, bo prognozowane są wichury o sile porównywalnej lub większej do tych, z którymi zmagaliśmy się ostatniej doby. Apeluję o ostrożność i rozwagę. Przed naszymi służbami trudny czas. Monitorujemy sytuację. Służby są w pełnej gotowości – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

W związku z poleceniem wojewody małopolskiego Łukasza Kmity wydanym wczoraj Wojewódzkiemu Inspektorowi Nadzoru Budowlanego w zakresie pilnych kontroli dźwigów i żurawi pracujących na małopolskich budowach (https://muw.pl/PressArticlePage.aspx?id=13737) odbyły się pierwsze czynności kontrolne.

- Wczoraj małopolski nadzór budowlany przeprowadził łącznie 27 kontroli budów, które prowadzone są z użyciem żurawi. Przedmiotem kontroli był sporządzony na budowie plan BIOZ – Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia oraz przestrzeganie jego zapisów. Oprócz kontroli powiatowi inspektorzy kontaktowali się telefonicznie z kierownikami budów, aby przypomnieć im obowiązki wynikające z działania przy trudnych warunkach atmosferycznych i silnych porywach wiatru. Pouczono kierowników, aby zwrócili szczególną uwagę na elementy ogrodzenia budowy i inne elementy wyposażenia, które mogłyby zostać uszkodzone w wyniku działania wiatru. Podczas wczoraj przeprowadzonych kontroli nie stwierdzono nieprawidłowości. W wielu przypadkach pouczano o nieprawidłowym składowaniu materiałów budowlanych i ich niezabezpieczeniu, ale było to od razu korygowane. Dziś działania są kontynuowane – podsumowuje małopolski wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego Andrzej Macałka.

Ostrzeżenia i prognozy ostrzeżeń IMGW.

20220218_MAPA Ostrzeżeń
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj