Z samorządami o specustawie dotyczącej pomocy Ukraińcom
2022-03-14

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita oraz II wicewojewoda Ryszard Pagacz spotkali się dziś z małopolskimi samorządami, aby omówić ustalenia uregulowane specustawą o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. W spotkaniach uczestniczył również konsul generalny Ukrainy w Krakowie Wiaczesław Wojnarowski.

Spotkania odbyły się w delegaturze Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Tarnowie i Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Obecni byli małopolscy parlamentarzyści: poseł na Sejm RP Anna Pieczarka, Rafał Bochenek.

Poszczególne zagadnienia związane ze specustawą zaprezentowali dyrektorzy wydziałów Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, Straży Granicznej oraz  Narodowego Funduszu Zdrowia.

- W imieniu całego narodu ukraińskiego wyrażam wdzięczność za to, co robi Prezydent RP, rząd RP, parlament RP, władze lokalne i samorządowe. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni za to wsparcie w tak trudnej sytuacji dla mego narodu. Ukraina walczy nie tylko o swoją suwerenność i integralność terytorialną. Ukraina w tej chwili staje w obronie wyboru cywilizacyjnego. W tej chwili Ukraina walczy z całych swoich sił – mówił konsul generalny Ukrainy w Krakowie Wiaczesław Wojnarowski.

- Solidarność wymaga tego, aby ramię w ramię radzić sobie z możliwymi problemami. Policja w Małopolsce oraz inne służby są w stanie najwyższej gotowości, dbając o bezpieczeństwo zarówno naszych gości, jak i naszych obywateli wszędzie tam, gdzie kwaterowani są uchodźcy. Pomagamy naszym przyjaciołom, bo taki jest nasz obowiązek. Ustawa wyraźnie wskazała kierunki pomocy. Tylko wspólne działanie oraz współpraca z organizacjami rządowymi i samorządowymi może przynieść stabilizację i stabilność w naszym województwie – powiedział wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

- Tarnów, ziemia tarnowska, miasto, powiat, od samego początku włączyły się w pomoc dla uchodźców z Ukrainy. Ludzie spontanicznie przyłączyli się do niesienia pomocy. Szykujemy jeszcze większą liczbę miejsc na przyjęcie uchodźców z Ukrainy – dodał II wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.

Po spotkaniu z samorządowcami odbył się briefing prasowy.

- Chcę bardzo podziękować za ciężką pracę 24 godziny na dobę, którą wykonuje teraz wojewoda i cała ekipa województwa małopolskiego. Dziękuję za możliwość uczestnictwa w tym posiedzeniu, które było bardzo owocne i w czasie którego omówiliśmy najważniejsze sprawy dotyczące ustawy odnośnie do uchodźców z Ukrainy - zaznaczył konsul Wiaczesław Wojnarowski.

- Dziękuję mieszkańcom Tarnowa i Małopolski, którzy wykazali się wielką aktywnością i chęcią pomocy. Chciałbym się zwrócić do Państwa, abyście nie ustawali w tym, co robicie. To wspaniałe zachowanie, ale obawiam się, że fala uchodźców będzie się zwiększać. Proszę Was: nie zmęczcie się, pomagajcie Ukraińcom. Oni tej pomocy będą naprawdę potrzebować – podsumował konsul honorowy Ukrainy w Tarnowie Bartłomiej Babuśka.

- Dziękuję Wojewodzie za możliwość zorganizowania tak dużego i tak licznego spotkania tutaj w Tarnowie. Mieliśmy przedstawicieli miasta Zakopane, Nowy Sącz, Nowy Targ, Tarnów – wszystkich bardzo zainteresowanych ustawą osób, która została podpisana w ubiegłą sobotę. Wszystkich nas, niezależnie od obejmowanych stanowisk, od partii politycznych łączy jedno - wielka pomoc naszym barciom z Ukrainy. Wierzę, że to skoordynowane działanie będzie miało swoje odzwierciedlenie w przyszłości – mówiła poseł na Sejm RP Anna Pieczarka.

- Spotykamy się dzisiaj ze wszystkimi małopolskimi samorządowcami oraz ich służbami, aby przekazać im bardzo konkretny zasób wiedzy w związku z nowymi zadaniami, które zostały nałożone na samorządy. Polski rząd przygotował rozwiązania prawne, które umożliwią samorządom finansowanie wielu nowych zadań, jak chociażby rejestrowanie uchodźców i nadawanie im numerów PESEL czy przyznawanie jednorazowego dodatku w wysokości 300 zł. Rozwiązań systemowych jest bardzo wiele i należy je szybko wdrożyć, nie tylko w dużych miastach, ale także w małych gminach, do których też muszą trafić uchodźcy. Jest to ogromne, cywilizacyjne wyzwanie, ale musimy być solidarni – przypomina wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

- Jesteśmy w kontakcie z innymi województwami. Organizujemy także pomoc w postaci transportu wszystkim tym, którzy chcą jechać np. do Berlina. Apelowałem do samorządowców, aby rozmawiali z obywatelami Ukrainy, bo może jest ktoś, kto ma rodzinę w innym kraju i chciałby do niej się udać. Rząd polski pomoże zorganizować bezpłatnie transport w taki sposób, aby pomóc tym osobom, aby mogły myśleć o swojej przyszłości i o powrocie na Ukrainę, kiedy sytuacja polityczna na to pozwoli – dodał wojewoda.

- Niewypowiedziana wojna ze strony Rosji przynosi narodowi ukraińskiemu wiele cierpienia i zła. Rujnowane są szpitale, szkoły, mordowani są ludzie, ale ta wojna wyzwoliła też w polskim narodzie ogromną wolę pomocy. Dziękuję wszystkim, którzy tej pomocy udzielają od pierwszego dnia na ziemi tarnowskiej – powiedział II wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.

20220314_spotkanie z samorządowcami 20220314_spotkanie z samorządowcami 20220314_spotkanie z samorządowcami 20220314_spotkanie z samorządowcami 20220314_spotkanie z samorządowcami 20220314_spotkanie z samorządowcami 20220314_spotkanie z samorządowcami 20220314_spotkanie z samorządowcami 20220314_spotkanie z samorządowcami 20220314_spotkanie z samorządowcami
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj