Dworzec Kraków Swoszowice otwarty dla podróżnych
2022-03-21

Odnowiony z dbałością o detale dworzec, przywrócenie obsługi podróżnych oraz uruchomienie centrum kultury – to efekty zakończonej przebudowy dworca Kraków Swoszowice. Dziś z dworca skorzystali pierwsi podróżni.

Inwestycja polegająca na kompleksowej przebudowie dworca, w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowanie ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko trwała blisko dwa lata. Dzięki niej pochodzący z końca XIX wieku budynek odzyskał swoje historyczne piękno. Renowacji z dbałością o najmniejsze detale, takie jak pilastry, gzymsy, boniowania i obramowania okien, została poddana elewacja. Pomalowano ją na jasnobrązowy, oryginalny kolor, co w zestawieniu z odtworzoną na wzór historycznej brązową stolarką i jasnym detalem architektonicznym, prezentuje się nadzwyczaj efektownie.

Na dworcu po przebudowie została przywrócona obsługa podróżnych. Będzie się ona odbywać w holu pełniącym jednocześnie funkcję poczekalni. Wystrój wnętrza jest połączeniem nowoczesności z elementami nawiązującymi do historii miejsca (stolarka okienna i drzwiowa, okładziny ścienne). Poza obsługą podróżnych, dworzec w nowej odsłonie będzie pełnił również funkcje kulturalne, gdyż mieści się w nim Centrum Kultury Podgórze.

– Oddany dzisiaj do dyspozycji podróżnych po modernizacji dworzec Kraków Swoszowice nawiązuje do lat świetności galicyjskiej kolei. Inwestycja ta jest przykładem, że konsekwentnie pracujemy nad unowocześnianiem polskiej kolei: modernizujemy dworce, linie kolejowe i tabor. To kolejny krok na drodze do celu, jakim jest bezpieczna, komfortowa i przewidywalna polska kolej
– mówi Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

– Dworzec Kraków Swoszowice to kolejny obiekt zmodernizowany pod okiem konserwatora zabytków, który uzyskał dofinansowanie z Programu Infrastruktura i Środowisko. Podróżujący do i z Krakowa skorzystają z bardziej nowoczesnego, przyjaznego środowisku i dostępnego obiektu kolejowego. Wzrośnie też jakość obsługi pasażerów – mówi Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej.

– Kraków Swoszowice to kolejny dworzec w Polsce, który odzyskał swój historyczny blask. Oprócz nowoczesnej i funkcjonalnej przestrzeni obsługi podróżnych, znalazło się tu centrum kultury, co pokazuje jak można w jednym budynku zintegrować ważne dla mieszkańców funkcje
– mówi Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

– Kraków Swoszowice to już kolejny dworzec w Małopolsce, który dzięki rządowemu Programowi Inwestycji Dworcowych zyskał nowe życie. Co istotne, zastosowane nowoczesne rozwiązania ułatwiają podróż niepełnosprawnym. Odnowiony dworzec z pewnością przyczyni się do efektywniejszej obsługi i poprawi bezpieczeństwo podróżnych. Decyzja o pozwoleniu na przebudowę dworca została wydana przez Wojewodę Małopolskiego 25 lutego 2018 r., a stała się ostateczna 14 marca 2018 r. Jest to przykład inwestycji kompleksowej – przebudowy dworca połączonej ze stworzeniem centrum kultury, budową parkingu, remontem nawierzchni czy instalacji wodociągowej – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

– Dzięki przebudowie dworzec Kraków Swoszowice łączy w sobie historyczne piękno oraz walory funkcjonalne i użytkowe. Cieszy również uruchomienie w nim przez miasto Kraków centrum kultury. Sprawia to, że oprócz obsługi podróżnych, będzie on tętnił życiem kulturalnym. Jestem przekonany, że dworzec Kraków Swoszowice w nowej odsłonie będzie dobrze służył podróżnym i mieszkańcom – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

– Dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko pozytywnie wpływa na społeczno-gospodarczy rozwój województwa małopolskiego, a z dniem przecięcia symbolicznej wstęgi na dworcu kolejowym Kraków Swoszowice wkład środków unijnych w rozwój tego regionu nabiera jeszcze większego znaczenia. Nowo otwarty węzeł komunikacyjny jest przyjazny wszystkim podróżującym, w tym osobom z ograniczoną mobilnością, a także odpowiada na potrzeby współczesnego świata, będąc wyposażonym
w ekologiczne rozwiązania sprzyjające środowisku
– mówi Joanna Lech, p.o. dyrektora Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

Jest to jedno z wielu rozwiązań, które zastosowano na dworcu, żeby przystosować go potrzeb osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Dzięki inwestycji zlikwidowano również bariery architektoniczne. Wprowadzono także ścieżki prowadzące, oznaczenia w alfabecie Braille`a, plany dotykowe dworca oraz szereg innych usprawnień sprawiających, że stał się on przestrzenią przyjazną dla podróżnych z niepełnosprawnościami.

Przebudowa objęła również najbliższe otoczenie dworca. W sąsiedztwie pojawiły się nowe chodniki i droga, przy której zlokalizowano 15 miejsc postojowych, w tym dwa dla osób niepełnosprawnościami. W otoczeniu dworca zamontowano również nowe oświetlenie, elementy małej architektury (ławki, kosze) oraz stojaki rowerowe. Dużym ułatwieniem dla osób korzystających z dworca jest budowa schodów i pochylni w kierunku ulicy Hubalczyków z placu przed dworcem.

Koszt przebudowy dworca Kraków Swoszowice to prawie 10 mln złotych brutto. Inwestorem były Polskie Koleje Państwowe S.A., projekt przebudowy wykonała pracowania AnArchi Group z Gliwic, a wykonawcą robót budowlanych Zakład Remontowo Budowlany MURDZA z Miechowa.


Źródło informacji: PKP


Dworzec Kraków Swoszowice Dworzec Kraków Swoszowice Dworzec Kraków Swoszowice Dworzec Kraków Swoszowice Dworzec Kraków Swoszowice Dworzec Kraków Swoszowice Dworzec Kraków Swoszowice Dworzec Kraków Swoszowice Dworzec Kraków Swoszowice
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj