11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej w Chrzanowie powiększyła swoje szeregi
2022-04-02

Na placu 1000-lecia w Chrzanowie, 64 żołnierzy złożyło dzisiaj uroczyste ślubowanie, wstępując w szeregi 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Leopolda Okulickiego, ps. „Niedźwiadek”. W uroczystości uczestniczył wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

- Braterstwo, tradycja, odwaga, poszanowanie wartości - to cechy, które dla „Terytorialsów” stanowią drogowskaz wyznaczający nie tylko działania podczas służby, ale także każdą aktywność zawodową i prywatną. Życzę wszystkim, którzy dzisiaj wstąpili w szeregi WOT-u, aby ten drogowskaz zawsze był dla Was źródłem siły, a podążanie za nim było powodem do dumy i satysfakcji – mówi wojewoda Łukasz Kmita.

Wojska Obrony Terytorialnej stanowią obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych, jeden z pięciu rodzajów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej. Powołane zostały w 2017 r. Obecnie liczą 33 000 żołnierzy.

- Wiele córek i synów Rzeczypospolitej w Małopolskiej Brygadzie składało swoją przysięgę, ale jeszcze nikt w historii Brygady nie składał przysięgi w tak trudnym czasie jak teraz, kiedy w każdym dniu, widzimy w mediach straszne informacje jakie dochodzą od naszych wschodnich sąsiadów. Mundur, który noszą Żołnierze na sobie ma długą tradycję, sięgającą czasów wojów Mieszka I, rycerzy Bolesława Chrobrego i żołnierzy I Rzeczpospolitej, którzy zawsze walczyli o wolność Polski i Polaków – mówi płk Marcin Siudziński, dowódca 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Dzisiejsze wydarzenie było okazją do wręczenia wyróżnień najlepszym żołnierzom.

Uroczystość uświetnił także pokaz sprzętu wojskowego jednostek z Garnizonu Kraków oraz innych służb mundurowych i stowarzyszeń. Nie zabrakło również tradycyjnej wojskowej grochówki.

Źródło: https://wkukrakow.wp.mil.pl/

Foto: 11 MBOT


Przysięga_WOT_Chrzanów Przysięga_WOT_Chrzanów Przysięga_WOT_Chrzanów Przysięga_WOT_Chrzanów Przysięga_WOT_Chrzanów Przysięga_WOT_Chrzanów Przysięga_WOT_Chrzanów Przysięga_WOT_Chrzanów Przysięga_WOT_Chrzanów Przysięga_WOT_Chrzanów Przysięga_WOT_Chrzanów Przysięga_WOT_Chrzanów Przysięga_WOT_Chrzanów
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj