Wojewoda małopolski Łukasz Kmita gościem poranka w Radiu Kraków
2022-04-04

- Do tej pory proces relokacji uchodźców przebiega bardzo sprawnie. Uruchamiamy cały potencjał dostępny poprzez samorządy, jak i spółki Skarbu Państwa. Już kilkanaście spółek jest zaangażowanych, oczywiście tych, które posiadają swoje obiekty na terenie Małopolski. Widzimy, że ten proces przebiega bardzo sprawnie, przy dużym zaangażowaniu państwa polskiego, jak i z samorządów, co chcę bardzo podkreślić - mówił podczas rozmowy w Radiu Kraków wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

- Wszędzie, gdzie to możliwe, apelujemy do mieszkańców, bo przecież dużo z nich ma w swoich domach przyjaciół z Ukrainy, aby kontynuowali tę formę pomocy. Miejsc uruchomionych przez wojewodę jest 30 tysięcy. Oczywiście nie oznacza to, że tylko 25 tysięcy miejsc jest zajętych. Część tych osób przyjeżdża, a potem wyjeżdża do swoich rodzin. Część wraca na Ukrainę, bo sytuacja na zachodzie Ukrainy jest w miarę stabilna. Staramy się odpowiadać na potrzeby, które nasi przyjaciele z Ukrainy zgłaszają. Jednocześnie pamiętając o bieżącej działalności Urzędu Wojewódzkiego, w ramach administracji rządowej, wypłacamy 13. emerytury lub wypłacamy dofinansowanie do żłobka. Z jednej strony pomagamy, z drugiej życie toczy się dalej. Polacy muszą otrzymywać środki, które państwo zapewnia. Można powiedzieć, że ta współpraca i równowaga jest zachowywana - mówił wojewoda.

W trakcie rozmowy poruszono również temat uruchomienia nowego punktu recepcyjnego Wojewody Małopolskiego otwartego dla uchodźców w Zabierzowie. Podsumowano także, trwającą wciąż, procedurę nadawania numerów PESEL dla Ukraińców.

- W Małopolsce mamy wydanych ponad 60 tysięcy numerów PESEL. Najwięcej rzecz jasna w samym Krakowie, ponad 8700. Następnie bardzo podobne liczby ponad 1300 w Nowym Sączu, Olkuszu, następnie Krynica, Myślenice, Tarnów. Wzmocniliśmy administrację samorządową pracownikami administracji rządowej po to, aby tu w Krakowie proces trwał najszybciej. Ponad 66 etatów trafiło do administracji samorządowej tymczasowo. Dziękuję bardzo Krajowej Administracji Skarbowej, tam 32 etaty zostały oddelegowane. Ponadto 15 pracowników z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, 19 pracowników z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Przekazaliśmy dodatkowy sprzęt, prawie o 100 miejsc zwiększył się zasób do rejestracji numerów PESEL. To jest bardzo dobre wsparcie - zaznaczył wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

20210827 WO w Radiu Kraków
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj