Odnowione oddziały dziecięce Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie
2022-04-05

Prawie 2,5 tys. małych pacjentów przebywało w minionym roku na Oddziałach Chirurgii Dzieci i Pediatrycznym w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. Każdy z nich uzyskał profesjonalną pomoc lekarzy i pielęgniarek. Możliwości placówki teraz są jeszcze większe. Zakończył się ostatni etap modernizacji Szpitala.

– Pobyt w szpitalu zazwyczaj nie wiąże się z uczuciami, których chcemy doświadczać. Szczególnie w przypadku najmłodszych pacjentów. Przeprowadzone remonty pokazują jednak, że szpital może być miejscem przyjaznym i wygodnym. Gratuluję Panu Dyrektorowi Jerzemu Friedigerowi poczynionych inwestycji – inwestycji w komfort pacjentów, jakość świadczonych usług i rozwój Szpitala – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Wojewoda uczestniczył w uroczystym otwarciu wyremontowanego Oddziału Chirurgii Dzieci oraz zmodernizowanego Oddziału Pediatrycznego w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. Wydarzenie połączone było ze zwiedzaniem odnowionych części lecznicy i prezentacją nowego sprzętu.

O inwestycji

W ramach przebudowy wykonano: ocieplenie ścian zewnętrznych i stropu, wymianę instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, instalację wody zimnej i kanalizacji, wentylację i klimatyzację.

Oddział Pediatryczny został dostosowany do obowiązujących przepisów sanitarnych – są oddzielne punkty pielęgniarskie dla dzieci starszych i młodszych. Sale chorych wyposażono w łazienki, łączność telefoniczną i monitoring wizyjny. Oddział zyskał niezbędne do diagnostyki pracownie.

Na Oddziale Chirurgii Dzieci powstał osobny węzeł sanitarny. Działa także sala wzmożonego nadzoru.

Koszt przebudowy i termomodernizacji łącznie wyniósł 12 393 911,39 zł. Inwestycja została sfinansowana ze środków unijnych oraz Urzędu Miasta Krakowa.

O Oddziałach

Oddział Pediatryczny jest oddziałem wieloprofilowym, hospitalizującym pacjentów ze wszystkimi schorzeniami wieku dziecięcego.

Posiada 25 łóżek i podzielony jest na odcinek niemowlęcy, w którym przebywają niemowlęta do drugiego roku życia, oraz odcinek dzieci starszych do 18. roku życia. Z małymi pacjentami mogą przebywać opiekunowie w systemie hotelowym.

Oddział wyposażony jest w nowoczesną aparaturę medyczną, m.in. echokardiograf, kardiomonitory czy inkubatory.

Prowadzi diagnostykę i leczenie szerokiego zakresu chorób dziecięcych z ukierunkowaniem na schorzenia kardiologiczne, pulmonologiczne, alergologiczne i gastroenterologiczne. W ramach działalności profilaktyczno-diagnostycznej realizuje pełną diagnostykę schorzeń układów krążenia, oddechowego, pokarmowego, moczowego i innych narządów. Prowadzi również program diagnostyki dzieci po przebyciu infekcji COVID-19.

Oddział Chirurgii Dzieci wykonuje zabiegi w zakresie Chirurgii Dziecięcej Ogólnej, Urazowej i Urologii Dziecięcej. Oddział posiada 17 łóżek, w tym trzy sale jednoosobowe oraz salę wzmożonego nadzoru wyposażoną w aparaturę medyczną pozwalającą na stałe monitorowanie funkcji życiowych.

Oprócz tradycyjnych metod operacyjnych wykonywane są zabiegi metodą laparoskopową, zabiegi endoskopowe układów pokarmowego i moczowego.

Wyposażenie Oddziału pozwala na zaopatrywanie urazów układu kostno-stawowego zgodnie z najwyższymi standardami. Poradnia Chirurgii Dzieci realizuje świadczenia medyczne o charakterze konsultacyjnym i zabiegowym, a pacjenci po zabiegach urologicznych pozostają dodatkowo pod opieką Poradni Nefrologicznej dla dzieci.

Źródło informacji: https://zeromski-szpital.pl/


20220405 Szpital Żeromskiego 20220405 Szpital Żeromskiego 20220405 Szpital Żeromskiego 20220405 Szpital Żeromskiego 20220405 Szpital Żeromskiego 20220405 Szpital Żeromskiego 20220405 Szpital Żeromskiego 20220405 Szpital Żeromskiego 20220405 Szpital Żeromskiego
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj