Wojewoda Łukasz Kmita gościem „Tematów dnia”
2022-04-14

- Zbrodnia katyńska to wciąż dla nas Polaków otwarta rana. Ona nie zabliźniła się także w 2010 roku, bo nie mogła. Mamy chyba wszyscy w pamięci fakt, że w czasie komuny nie pozwalano mówić o tych 20 tysiącach Polaków zamordowanych w katyńskich lasach. Całkowity obraz tej zbrodni będziemy odkrywać jeszcze długo – mówił w 82. rocznicę zbrodni katyńskiej wojewoda małopolski Łukasz Kmita w programie „Tematy dnia” w TVP3 Kraków.

Wojewoda odniósł się również do skali pomocy udzielanej przez Polskę uchodźcom. To nie tylko organizacja miejsc noclegowych, ale też szereg innych działań służących temu, aby obywatele Ukrainy czuli się u nas dobrze i mieli szansę zacząć nowe życie.
- Codziennie mamy wideokonferencje z ministrami spraw wewnętrznych i administracji, ministrami spraw zagranicznych, ze Strażą Graniczną (…). Ruch graniczny się wzmaga. Bardzo dużo Ukraińców przyjeżdża do Polski, robi zakupy i wraca. Widzimy również, że są osoby, które decydują się wrócić do zachodniej Ukrainy. Trzeba podkreślić, że w ostatnich tygodniach notujemy jednak wzrost osób przekraczających granicę ukraińsko-polską – mówił wojewoda.

Łukasz Kmita podziękował wszystkim, którzy uczestniczą w działaniach pomocowych kierowanych do uchodźców: dyrektorom Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie oraz samorządowcom, którzy organizują miejsca noclegowe dla uchodźców, a także Małopolanom, którzy otworzyli drzwi swoich domów dla naszych przyjaciół z Ukrainy. Jak podkreślił wojewoda, małopolscy samorządowcy wykazują się w tych działaniach odpowiedzialnością i zrozumieniem.
– Różnimy się nieraz w kwestii oceny politycznej, ale nasi starostowie, wójtowie, burmistrzowie i prezydenci zdają egzamin z człowieczeństwa, z dobrej współpracy z administracją rządową – powiedział wojewoda.

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita przekazał również widzom życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych, aby był to czas pokoju i spokoju, wypełniony refleksją i nadzieją.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.


Tematy dnia Tematy dnia Tematy dnia
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj