Ukraina to nasza wspólna sprawa. Bilans rządowej pomocy dla uchodźców w Małopolsce
2022-04-27

Od ponad dwóch miesięcy funkcjonujemy w zupełnie innej rzeczywistości. Wojna na Ukrainie zmieniła priorytety niezliczonych działań. Uświadomiła nam wszystkim, jak kruchy jest pokój i zarazem – jak wysoka jest jego cena. Wyzwoliła zarazem pokłady solidarności. Bo dla wszystkich jest jasne, że Ukraina jest naszą wspólną sprawą. 

W tym trudnym i bolesnym momencie ukraińskim uchodźcom pomaga cała Polska – rząd, samorządy, fundacje, organizacje pozarządowe, kościoły i związki wyznaniowe, prywatne firmy oraz przede wszystkim zwykli obywatele. Na dzisiejszym briefingu prasowym wojewoda małopolski Łukasz Kmita przedstawił bilans rządowej pomocy dla uchodźców z Ukrainy w Małopolsce.

- Od pierwszych chwil agresji zbrojnej Rosji na Ukrainę Małopolska stoi po stronie tych, którzy szukają schronienia w naszym regionie. Z pełną odpowiedzialnością mogę dzisiaj powiedzieć, że w Małopolsce współpraca z jednostkami samorządu terytorialnego oraz organizacjami pozarządowymi przebiega wzorowo, a liczba inicjatyw, także tych ponadstandardowych, jest bardzo duża. Rząd Premiera Mateusza Morawieckiego podejmuje wszelkie kroki, aby możliwie najlepiej zaopiekować się uchodźcami wojennymi trafiającymi do Polski. A jak wiemy, do tej pory do naszego kraju z obszaru Ukrainy wjechało niemal 3 mln osób – mówi wojewoda Łukasz Kmita.

Wielowymiarowe wsparcie rządowe
Małopolska jest jednym z województw, do których przyjechała największa liczba uchodźców z Ukrainy. Na szereg działań związanych z pomocą uchodźcom w Małopolsce do tej pory polski rząd przeznaczył ponad 120 mln zł.

Ponad 117 mln zł w ramach tych środków otrzymały jednostki samorządu terytorialnego, w tym na zakwaterowanie systemowe – 61 881 506,91 zł, zakwaterowanie w mieszkaniach prywatnych itp. („40 zł) – 24 817 920 zł, wypłaty jednorazowego świadczenia w wysokości 300 zł – 24 733 930 zł, zapewnienie pomocy psychologicznej – 154 400 zł, wypłatę  świadczeń rodzinnych – 1 034 010,61 zł.

Już prawie 400 tys. zł trafiło do organizacji pozarządowych. Realizują one zadania związane z prowadzeniem punktów recepcyjno-informacyjnych, zbiórki rzeczowe, zabezpieczenie medyczne czy udzielają wsparcia prawnego.  W najbliższym czasie podpiszemy kolejne umowy opiewające na ponad 500 tys. zł i obejmujące m.in. kursy języka polskiego czy przygotowanie ciepłych posiłków i paczek żywnościowych.

- To wielowymiarowa pomoc. Ponad 120 mln złotych to kwota, która już została przekazana na szereg działań związanych ze wsparciem udzielanym uchodźcom – nie tylko na zakwaterowanie i wyżywienie. Małopolska jest przykładem doskonałej współpracy pomiędzy rządem i samorządem. Płynnie przekazujemy samorządom środki zgodnie ze składanym zapotrzebowaniem i jesteśmy w stałym kontakcie z samorządami. Stworzyliśmy system pomocy obejmujący szereg różnych aspektów. Dziękuję wszystkim samorządowcom, którzy stanęli na wysokości zadania i sprawnie przystąpili do realizacji zadań – mówi wojewoda.  

Ponad 102 tysięcy nadanych numerów PESEL
W całej Polsce od 13 marca przyznano już ponad 1 mln numerów PESEL. Większość, bo blisko 48% numerów, zostało nadanych dzieciom i młodzieży do lat 18, zaś 44,9% kobietom w wieku od 18 do 65 lat, a 3,8% - dalej mężczyznom w przedziale od 18-65. roku życia i 3,4% - kobietom i mężczyznom w wieku powyżej 65 lat.

W Małopolsce do tej pory zostało nadanych dokładnie 102 293 numery PESEL. Najwięcej, bo ponad 21 tys. numerów PESEL, nadała gmina miejska Kraków; ok. 2,3 tys. - gmina Krynica-Zdrój, a około 2 tys. - gmina Skawina. Wśród uchodźców w Małopolsce, którzy mają już numer PESEL:

•    dzieci i młodzież do lat 18 stanowią 46,1%,
•    kobiety w wieku 18-65 lat – 45,2%,
•    mężczyźni w wieku 18-65 lat – 4%,
•    kobiety i mężczyźni powyżej 65 lat – 4,3%.

Największym małopolskim punktem nadawania numerów PESEL jest Tauron Arena. Dla wsparcia samorządu oddelegowaliśmy blisko 70 pracowników administracji rządowej: KRUS, ARiMR, KAS.

Do realizacji zadań z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów małopolskie gminy otrzymały niezbędny sprzęt informatyczny, w tym między innymi: 172 zestawy do obsługi stacjonarnej, 90 zestawów do obsługi mobilnej, 152 drukarki, 168 skanerów odcisków palców, 50 czytników kart kryptograficznych. Łącznie to około 1,3 tys. sztuk sprzętu.

Edukacja
Do małopolskich szkół uczęszcza ponad 17,5 tys. uczniów-uchodźców. Najwięcej, bo ponad 12 tys., to dzieci uczące się w szkołach podstawowych.

W samym mieście Krakowie w szkołach jest łącznie 6158 uczniów z Ukrainy. Ponad 1,5 tys. dzieci i młodzieży uczy się w szkołach z powiatu krakowskiego, a nieco ponad tysiąc w powiecie nowotarskim.

Zakwaterowanie
Zorganizowana we współpracy ze starostami baza noclegowa obejmuje na ten moment ok. 31 tys. miejsc w 1089 obiektach i jest dostosowywana na bieżąco do potrzeb. Aktualnie korzysta z niej około 24 tys. osób.

W ostatnich dniach wojewoda małopolski Łukasz Kmita podjął decyzję, że w Kościelisku, w Ośrodku Wczasowym Siwarna, zostaną uruchomione miejsca zakwaterowania dla obywateli Ukrainy. W pierwszym etapie (od 28 kwietnia) będzie tam przygotowanych co najmniej 100 miejsc, a docelowo – 200. Obiekt należy do PKP S.A., obsługę pobytu uchodźców będzie zapewniać Spółka CS Natura Tour. Koszty uruchomienia Ośrodka zostaną pokryte z budżetu Wojewody Małopolskiego.

Integracja
- Dbamy o to, aby naszym Gościom niczego nie brakowało. Jak wiemy, w kościele prawosławnym obchodzona była właśnie Wielkanoc. W miniony weekend, w punkcie recepcyjnym w Zabierzowie, zorganizowaliśmy śniadanie wielkanocne dla niemal 70 uchodźców, którzy tam przebywają. Ponad połowę z mieszkańców ośrodka stanowią dzieci, dla których przekazaliśmy symboliczne upominki. Wszystko po to, aby przywracać uśmiech i poczucie bezpieczeństwa – tłumaczy wojewoda Łukasz Kmita.

Opieka medyczna
Małopolskie szpitale na bieżąco przyjmują obywateli Ukrainy, udzielając im potrzebnego wsparcia. Skorzystało z niego już ok. 2,2 tys. pacjentów ukraińskich. Aktualnie w małopolskich szpitalach przebywa ok. 200 uchodźców z Ukrainy.

Dla lepszego przygotowania przeprowadziliśmy ćwiczenia mobilnej grupy zabezpieczenia medycznego Lotniczego Pogotowia Ratunkowego z wykorzystaniem komponentu medycznego Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie.

Prezentacja "Małopolska jest z Ukrainą. Punktowy przegląd działań koordynowanych przez Wojewodę Małopolskiego w ramach pomocy uchodźcom z Ukrainy"

20220427 Briefing dot pomocy uchodźcom 20220427 Briefing dot pomocy uchodźcom 20220427 Briefing dot pomocy uchodźcom
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj