Biało-czerwona Małopolska. Świętujemy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
2022-05-02

To tradycja i honor. To pamięć i jedność. To radość i duma. Biało-Czerwona. Najpiękniejsza. Dziś, 2 maja, obchodzimy jej święto. W Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej cała Małopolska przybrała barwy narodowe.

Tak też wyglądał krakowski Mały Rynek, gdzie odbyło się wydarzenie zorganizowane przez wojewodę małopolskiego Łukasza Kmitę pn. „Tak smakuje MałoPOLSKA Biało-Czerwona”.

Biało-Czerwona łączy

Było ich 2 tysiące i jak zawsze cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Małopolanie tłumnie zgłosili się po flagi Rzeczypospolitej Polskiej, a krakowski Mały Rynek stał się szczególnym miejscem spotkania pod egidą Biało-Czerwonej.

– Cała Małopolska jest dzisiaj biało-czerwona. W Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej z dumą eksponujemy barwy narodowe. Są one z nami podczas wszystkich ważnych chwil. Podczas wydarzeń podniosłych i uroczystych. Podczas momentów wzruszeń i radości. Jednoczą nas, napawając dumą i szacunkiem. Dlatego szczególnie dzisiaj, 2 maja, zachęcam do pokazania, że nieodmiennie od wieków łączy nas Biało-Czerwona, że nosimy ją w sercu i jesteśmy jej wierni. Niech także jutro, w Święto Narodowe Trzeciego Maja, całą Małopolskę zdobi ten wyjątkowy symbol – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Biało-Czerwona zachwyca

Przygotowane przez wojewodę małopolskiego Łukasza Kmitę wydarzenie pod nazwą „Tak smakuje MałoPOLSKA Biało-Czerwona” było też okazją do odkrycia piękna naszego regionu. Piękna obyczajów, muzyki, barw, form oraz doskonałości smaków regionalnych. Piękna, które – zamknięte w kulturze ludowej – jest przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Na scenie odbyły się występy wokalno-artystyczne regionalnych zespołów. Swoje talenty zaprezentowali: Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Gminy Gołcza, kapela góralska dziewczęca „Spod Gorca” działająca przy Wiejskim Ośrodku Kultury w Ochotnicy Dolnej, kapela Janczowioki, dzieci z gminy Korzenna, Jurajska Kapela Folklorystyczna oraz Mateusz Mijal i Małgorzata Łyczko.

Koła Gospodyń Wiejskich z gmin: Gołcza, Korzenna, Kościelisko, Łącko, Ochotnica Dolna, Stryszów, Szerzyny i Zielonka oraz miasta i gminy Zakliczyn przygotowały poczęstunek. Przybyli goście mieli okazję spróbować regionalnych specjałów i zakupić tradycyjne wyroby oraz rękodzieło.

Na scenie wystąpiło również jedyne w Polsce Dziecięce Koło Gospodyń Wiejskich i Gospodarzy z Sulisławic w gminie Wolbrom. Powstało ono w 2020 r. i skupia dzieci w wieku 4-16 lat. Koło brało już udział w bardzo wielu wydarzeniach kulturalno-oświatowych, m.in. widowisku plenerowym „Małopolskie żniwa staropolskie”. Dzieci realizowały także jedyny taki projekt w Polsce pod nazwą „Mały Sołtys".

– Dziś tu, na krakowskim Małym Rynku, jak w soczewce skupia się to, co najpiękniejsze w Małopolsce: nasze tradycje, nasze wartości, nasz patriotyzm, który wyraża się też w dumie z regionu, z którego wyrastamy. Biało-Czerwona nas łączy i zachwyca. Są tu Koła Gospodyń Wiejskich z całej Małopolski. Są artyści i zespoły regionalne, które mają swe korzenie w wielu częściach naszego województwa. Wśród artystów są i dorośli, i dzieci. Przyjechali tu, by pokazać, jak ważny i piękny jest patriotyzm lokalny, jak wiele do zaoferowania ma każdy z małopolskich regionów. Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w to, by dziś – w Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – pokazać Małopolskę od najlepszej i najpiękniejszej strony – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Biało-Czerwona zobowiązuje

Wśród stoisk promocyjnych znalazł się także punkt Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie. Chętni przekonali się, na czym polega działalność Instytutu i zgłębili wiedzę o historii naszego regionu. W ramach projektu „Historia w kolorach” najmłodsi uczyli się poprzez zabawę.

– Dziękuję Instytutowi Pamięci Narodowej za projekt „Historia w kolorach”. To niezwykle ważne lekcje patriotyzmu. Biało-Czerwona zobowiązuje – zobowiązuje do tego, by dzieje Polski i Polaków, a także symbole narodowe stały się znane i bliskie także najmłodszym – podkreśla wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

20220502 Mały Rynek Dzień Flagi 20220502 Mały Rynek Dzień Flagi 20220502 Mały Rynek Dzień Flagi 20220502 Mały Rynek Dzień Flagi 20220502 Mały Rynek Dzień Flagi 20220502 Mały Rynek Dzień Flagi 20220502 Mały Rynek Dzień Flagi 20220502 Mały Rynek Dzień Flagi 20220502 Mały Rynek Dzień Flagi 20220502 Mały Rynek Dzień Flagi 20220502 Mały Rynek Dzień Flagi 20220502 Mały Rynek Dzień Flagi 20220502 Mały Rynek Dzień Flagi 20220502 Mały Rynek Dzień Flagi 20220502 Mały Rynek Dzień Flagi 20220502 Mały Rynek Dzień Flagi 20220502 Mały Rynek Dzień Flagi
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj